tekirdağ pusula gazetesi, tilkinin günlüğü

tekirdağ haberleri

Bak babam orada, babam orada

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bak babam orada, babam orada

 

 

Neler oluyor bize, neler oluyor güzelim ülkemize?

2-3 ayda bir memleketimin şehirlerinde bombalar patlıyor?

Eskiden bir şehit oldu mu ciğerimiz yanarken şimdi rakamlara bakıyoruz “çok olmasa bari” diyoruz. Hangi şehrimizde olduğunun ya da asker, polis, sivil olmuş ne önemi var? Önemli olan canlarımız, yiğitlerimiz, aslanlarımız, babalarımız, evlatlarımız, eşlerimiz gidiyor.

Beşiktaş patlamasında 36’sı polis, 8’i sivil insanımız boşu boşuna çoğu da gençliğinin baharında göçtü gitti. Dedim ya polis ya da sivil ne önemi var, hepsi bizim vatandaşımız.

Sivillerden biri 19 yaşında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydi. Vizeleri bitmiş, masal şehir İstanbul’a gezmeye gelmişti arkadaşıyla. Masal şehir mezar şehir oldu geleceğin doktoruna. Kim bilir nasıl da çok çalışmıştı üniversite sınavına ki güzel bir bölümü kazanmıştı, anası-babası nasıl gururlanmıştı “oğlumuz doktor olacak” diye. Bu son yakıştı mı bu gence? Ne için, kim için veda etti güzelim geleceğine? Babası hem ağlıyor hem isyan ediyordu: “şehit olmadı benim oğlum, katledildi!”

Diğerlerinin de elbette kendine has hikayeleri vardı, hayalleri, polis oldum diye sevinen bu gençlerin, analarının babalarının hevesleri kursaklarında kaldı.

Cenaze töreninde 3-4 yaşlarında bir evlat babası göçmüş amma adı üstünde çocuk, yok haberi. Babasının tabutu önünde kelebek gibi bilinçsizce koşturan bu çocuk herkese “bakın babam orada, babam orada” diyerek şehit olan dağını, çınarını, babasını gösteriyor.

Buna canlar, canlarımız nasıl dayanıyor? Amma da güçlü toplummuşuz diyeceğim ama acaba diyorum balık hafızalı mıyız? Alıştık mı iyice, unutuyor muyuz hemen? Zira başka türlü bu tabloları yaşayıp yaşayıp oturup oturduğumuz yerde sesimizi içimize kaçırmayız.

Yetkililer ne diyor derseniz o sıradan, o söylerken kendilerinin bile inanmadığı, her tarafından klişelik akan samimiyetsiz açıklamalarını yapıyorlar ve ekliyorlar: “bunun intikamını alacağız”. Ankara Gar patlamasının intikamını aldınız mı, İstanbul’da daha önce olan patlamaların, Doğu illerinde yıllardan beri olanların intikamını aldınız mı ki bunu alacaksınız. İnanmıyoruz, güvenmiyoruz da. Ha bir de devlet intikam almaz devlet böyle olayların olmaması için gerekli önlemleri alır, istihbaratını kurar velev ki gene oldu o zaman da tekrarlanmamak üzere gereğini yapar.

Canından olan vatandaşlarımızın fotoğraflarına baktım, gözlerine uzun uzun… Gülümseyişlerini, hayallerini, umutlarını gördüm. Şimdi ise sanki hiç olmamış gibi boşluğa yürüdüler… Bu ülke bu kadarını artık hak etmiyor… 

Okunma Sayısı : 1162
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 815
Dün : 5221
Toplam : 7672585

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri