tekirdağ pusula gazetesi, tilkinin günlüğü

tekirdağ haberleri

Bak babam orada, babam orada

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Bak babam orada, babam orada

 

 

Neler oluyor bize, neler oluyor güzelim ülkemize?

2-3 ayda bir memleketimin şehirlerinde bombalar patlıyor?

Eskiden bir şehit oldu mu ciğerimiz yanarken şimdi rakamlara bakıyoruz “çok olmasa bari” diyoruz. Hangi şehrimizde olduğunun ya da asker, polis, sivil olmuş ne önemi var? Önemli olan canlarımız, yiğitlerimiz, aslanlarımız, babalarımız, evlatlarımız, eşlerimiz gidiyor.

Beşiktaş patlamasında 36’sı polis, 8’i sivil insanımız boşu boşuna çoğu da gençliğinin baharında göçtü gitti. Dedim ya polis ya da sivil ne önemi var, hepsi bizim vatandaşımız.

Sivillerden biri 19 yaşında Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi 2. sınıf öğrencisiydi. Vizeleri bitmiş, masal şehir İstanbul’a gezmeye gelmişti arkadaşıyla. Masal şehir mezar şehir oldu geleceğin doktoruna. Kim bilir nasıl da çok çalışmıştı üniversite sınavına ki güzel bir bölümü kazanmıştı, anası-babası nasıl gururlanmıştı “oğlumuz doktor olacak” diye. Bu son yakıştı mı bu gence? Ne için, kim için veda etti güzelim geleceğine? Babası hem ağlıyor hem isyan ediyordu: “şehit olmadı benim oğlum, katledildi!”

Diğerlerinin de elbette kendine has hikayeleri vardı, hayalleri, polis oldum diye sevinen bu gençlerin, analarının babalarının hevesleri kursaklarında kaldı.

Cenaze töreninde 3-4 yaşlarında bir evlat babası göçmüş amma adı üstünde çocuk, yok haberi. Babasının tabutu önünde kelebek gibi bilinçsizce koşturan bu çocuk herkese “bakın babam orada, babam orada” diyerek şehit olan dağını, çınarını, babasını gösteriyor.

Buna canlar, canlarımız nasıl dayanıyor? Amma da güçlü toplummuşuz diyeceğim ama acaba diyorum balık hafızalı mıyız? Alıştık mı iyice, unutuyor muyuz hemen? Zira başka türlü bu tabloları yaşayıp yaşayıp oturup oturduğumuz yerde sesimizi içimize kaçırmayız.

Yetkililer ne diyor derseniz o sıradan, o söylerken kendilerinin bile inanmadığı, her tarafından klişelik akan samimiyetsiz açıklamalarını yapıyorlar ve ekliyorlar: “bunun intikamını alacağız”. Ankara Gar patlamasının intikamını aldınız mı, İstanbul’da daha önce olan patlamaların, Doğu illerinde yıllardan beri olanların intikamını aldınız mı ki bunu alacaksınız. İnanmıyoruz, güvenmiyoruz da. Ha bir de devlet intikam almaz devlet böyle olayların olmaması için gerekli önlemleri alır, istihbaratını kurar velev ki gene oldu o zaman da tekrarlanmamak üzere gereğini yapar.

Canından olan vatandaşlarımızın fotoğraflarına baktım, gözlerine uzun uzun… Gülümseyişlerini, hayallerini, umutlarını gördüm. Şimdi ise sanki hiç olmamış gibi boşluğa yürüdüler… Bu ülke bu kadarını artık hak etmiyor… 

Okunma Sayısı : 1036
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2472
Dün : 4781
Toplam : 7139925

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri