sağlık

tekirdağ haberleri

SAĞLIK BAKANI KOCA: İYİLEŞEN HASTALARIMIZ VAR

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


SAĞLIK BAKANI KOCA: İYİLEŞEN HASTALARIMIZ VAR

 


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca akşam saatlerinde yaptığı açıklama ile bugüne kadar gelinen noktayı değerlendirdi. Bakan Koca sağlık personelleri arasında da testi pozitif çıkan vakaların olduğunu ancak sayısını söyleyemeyeceğini aktardı. Bakan Koca, “Bizi başka ülkelerle kıyaslamayın. Gerekli önlemleri aldık. İyileşen hastalarımız da var. Sayılarını yakında açıklayacağız. Çin’in kullanıp başarı sağladığı ilaçları getirdik. Kullanmaya başladık” dedi.


Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca yaptığı basın açıklaması ile yapılan çalışmaları ve alınan önlemleri aktardı. Bakan Koca, “Evden çıkmama konusunda hassas davranmaya dikkat edelim. Yaşı 65’un üzerindeki vatandaşlarımızın da torunlarını düşünmesini istiyorum” dedi.

 

ÖLEN HASTALARIN BAŞKA RAHATSIZLIKLARI DA VAR

Bakan Koca yaptığı açıklamada ilk günden itibaren ciddi bir mücadele içinde olduklarını da ortaya koydu. Koca, “104 gün geçti ülkemizde 10 Mart’ta görüldü. Mücadelede ciddi bir deneyim kazandık. Olayları takip etme yerine olasılıklara bakıyoruz. Dün itibariyle 1236 olan tanı sayısı ve kaybettiğimiz hasta sayısı 30’du. Bu ölümlerin sebebi doğrudan onların yaşları değil. Kaybettiğimiz 30 hastanın da başka hastalıkları vardı” dedi.


YAŞLILARA SESLENDİ

Sağlık Bakanı Koca, “Büyüklerimizin korona virüsten etkilenmemesi konusunda sorumluluk sahibiyiz. Bizlerin sözlerine kulak versinler. Bu toplumun sizlerin hayat tecrübesine ihtiyacı var. Torunlarınızın sevgi ve ilginize ihtiyacı var. Bunları hastayken yapamazsınız. Sizin öğütlerinize ihtiyacımız var. Siz de bu seferliğe mahsus bu öğünü kabul edin. Uygulaması en kolay kişiler sizlersiniz. Dünyayı etkileyen bu salgında mümkün olduğu kadar az kayıp vermek istiyoruz. Evden çıkmanız bir süreliğine kısıtlandırıldı. Bu kurala uyun. Korona virüse karşı ortaya koyduğumuz dayanışmanın dünyada neredeyse örneği yok. Toplum birçok sorumluluğu kendiliğinden yerine getiriyor. Bilim insanları bu mücadelenin aktörleri haline geldi. Felaket tellallığı yapan kimilerine de prim vermiyoruz. Zamanımızı mümkün olduğu kadar evde geçirmek çağrımız karşılık buluyor. Korkuya teslim olmuş bekleyişin yanlış olduğu görülüyor. Hayatı korumanın yolu korkuya teslim olmak değil hayata bağlılıktır” şeklinde konuştu.


YENİ PERSONEL ALINACAK

Sağlık sektöründe bu dönem ihtiyaçların ortaya çıktığına da dikkat çeken Bakan Koca personel alımı ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Bakan, “Kadromuza 32 bin personel dahil ediyoruz. Üniversite hastanelerimize ve tüm hastanelerimize malzemeler temin edilmiş ve edilmeye devam edilecektir. Bu süreçte sağlık malzemesi üreten bazı firmaların suiistimallerine katı yaptırımlar yapılmıştır ve yapılmaya devam edecektir. Şu ana kadar 20 firma ile anlaşma yaptık. Günlük ne kadar malzeme üreteceklerini öğrendik. Farklı davranmak isteyen firmalarla henüz bir uzlaşma gerçekleşmedi. Ancak el koymak da dahil gerekli yaptırımları yapacağız. Çin’den 50 bin hızlı tarama kiti geldi. Perşembe gününe kadar 300 bin hızlı tarama kiti gelecek. 1 milyon hızlı tarama kiti kısa sürede elimizde olmuş olacak” ifadelerini kullandı.

 

Bakan Koca, “Bu virüsü ciddiye almamış ülkelerle Türkiye’nin mücadelesi kıyaslanıyor. Türkiye bu süreci ciddiye almış ve risk alanını daraltmıştır. Biz başka bir ülke olmayacağız. Yakın veya uzak başka bir ülkeye benzemeden bu zor günleri aşma durumu var. Günün değil hayatın hesabını yapma zamanıdır. Tedbir zamanıdır. Bizler tedbirleri tek tek uyguluyoruz ve mümkün olduğunca az temas kuruyoruz” dedi.


İYİLEŞEN HASTALAR VAR

Gazetecilerin sorularına da yanıt veren Bakan Koca, ortaya çıkan vakalarla ilgili de açıklamada bulundu. Bakan iyileşmeler konusunda da bilgi verdi. Bakan, “İyileşen vakalarımız var. Önümüzdeki günlerde iyileşen vakalarımızı da gün ve gün açıklamış olacağız. İyileşen vakalarımızın fazla olduğunu belirtmek istiyorum. Çin’de kullanılan ve sonuç alınan özel bir ilacı getirdik. Yoğun bakımdaki hastalara uygulamaya başladık” şeklinde konuştu.

Bakan ayrıca sosyal medyada son günlerde sıkça dolaşan Çin’den gelen kitlerin ücretsiz oluşu ile ilgili söyledikleri ise de ilginçti. Bakan Koca, “Öyle bir şey yok. Aldığımız her kitin ve ilacın parasını vererek alıyoruz” dedi.


Okunma Sayısı : 1773
Yapılan Yorumlar
 • TRAKYAKENT EĞİTİME DEVAM EDİYOR
  21 02 2020.. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT ve Marmara Belediyeler Birliği MBB ortaklığında düzenlenen eğitim çalışmalarına, belediye personeline yönelik olarak “Vatandaş Odaklı Hizmet” konulu program ile devam edildi.
 • TEKNOPARK GENEL KURULU
  20 02 2020--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Kurul Toplantısı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin başkanlığında Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 • Çeşmelerden ikrama devam
  20.02.2020--Ergene Belediyesinin sunmuş olduğu ikram çeşmelerinden sıcak çorbalar vatandaşlara ikram edilmeye devam ediliyor.
 • Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak
  6 Şubat 2020--Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile
 • BURSLULUK SINAVI
  6 şubat 2020--Aden okulları Bursluluk sınavı için geri sayım başladı.
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 6209
Dün : 16198
Toplam : 11130605

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri