market, fiyat, etiket

tekirdağ haberleri

Aynı market farklı fiyat

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aynı market farklı fiyat


Bu ülkede yaşayan insanlar olarak hepimizin bildiği üzere ciddi anlamda ekonomik sıkıntılar ile boğuşuyoruz. Muhtemelen ülkede olan ekonomik çalkantılardan etkilenmeyen bir kitle var, onların bir şekilde tuzları kuru. Fakat ne yazık ki toplumun yarıdan fazlası ekonomik krizi net bir şekilde hissediyor her ne kadar yöneticiler “kriz miriz yok” dese de.

 

Üst üste gelen zamlardan bahsetmek dahi istemiyorum. Benzine, elektriğe, doğal gaza, peynire, zeytine, una, şekere ve daha pek çok şeye. Vatandaş elindeki 50 lira ile 10 parça ürün alıp marketten çıkabilirken bugün ne yazık ki 50 lira ile aldığı ürün sayısı 4’e 5’e düşmüş durumda. Yapılan zamanlar neredeyse yüzde 35’leri bulmuşken sormak istiyorum vatandaşın maaşına işveren yüzde 35 zam yapıyor mu? Devlet asgari ücreti iyileştirmek için neden gerekli zammı yapmıyor? Ülkede açlık sınırın altında pek çok insan yaşıyor. Öyle ki evladına okul pantolonunu alamadığı için kahrından intihar eden babanın haberini okuduk daha geçtiğimiz günlerde…

 

Demem o ki ülkece zor günlerden geçiyoruz. Daha da zor günler bizi mi bekliyor derseniz ‘muhtemelen’ cevabını vereceğim ne yazık ki…

 

Hal böyle olunca belki de herkes elini taşın altına koymalı bu zorlu günleri toplum olarak atlatmakta. Fırsattan istifade deyip daha da fazla çökülmemeli vatandaşın tepesine. Bu yolda ülkenin en üstünde görev yapandan tutun da yerele kadar kime ne görev düşüyorsa refah günleri görebilmek için uğraşılmalı.

 

Öyleyse şimdi sizlere bir şey söylemek isterim. Bu söyleyeceğim şeye mutlaka bazılarınız da dikkat etmiş olabilir etmeyenler ise biraz dikkat kesildiğinde fark edecektir adaletsizliği. Ben diyorum ki market fiyatları almış başını gitmiş, alınan maaşlar zamların yanında kuş kadar kalmış. Kimse bu zor günleri fırsata çevirmesin diyorum. Fakat bazı şeylere biraz dikkat ettiğimiz zaman görüyoruz ki kazanan daha da kazanmak hırsıyla hileye baş vuruyor.

 

Şehrimizde pek çok market bulunuyor. Bazıları ülke çapında hizmet veren kurumsal marketler. Fiyatları burada ne ise ülkenin diğer şehirlerinde de aynı. Peki, ya sadece Tekirdağ’a ait olan, sadece bu şehirde bulunan yerel marketlerde durum nasıl?

 

Evet, kentimizde bulunan yerel marketlerin bazılarını şubeleşmiş olarak şehrimizin farklı semtlerinde görmek mümkün. Adı üstünde aynı marketin şubesi ya örneğin Ördekli Deresi Caddesi’nde bulunan ürün fiyatlarıyla Hürriyet Mahallesi’nde bulunan şubeleşmiş yerel marketin fiyatları aynı olmaz mı? Ne de olsa oradaki de aynı market diğer mahalledeki de aynı market. Fakat ne yazık ki durum böyle değil. Market sahibi kişi veya kişiler marketlerinin şubelerini fiyatlandırırken ürünlerin aynı olup olmadığına değil de mahallede oturan insanların cüzdanlarına göre basmışlar fiyat barkodunu. Hürriyet Mahallesi’nde oturan vatandaş daha zengin olmalı diyerek x bir ürüne daha fazla fiyat yazarken diğer bir mahallede oturanlar daha az zengin diyerek aynı x ürüne başka fiyat yazmışlar. Şimdi bana hangi market bu söyle de bilelim dediğinizi duyar gibiyim. Biraz düşündüğünüzde bulmak hiç de zor değil. Bir düşünün kentimizde yerel market olarak hangileri var ve bu marketin şehirde birkaç farklı mahallede şubeleri var. Tahmin ettiğinizi düşünüyorum.

 

Bir kentin gelişim sağlaması önce bünyesinde barındırdığı yerel kuruluşlarla ivme kazanır. Fakat gördüğümüz kadarıyla Tekirdağ ve Tekirdağ halkını önce kendi bağrından çıkmış olan kuruluşlar aldatmaya çalışıyor. Söz konusu olan marketin farklı fiyatlandırma politikası hem şahsımın dikkatini çekti hem de bazı okuyucularımız bu konuda fikirlerini paylaştı hatta “oturduğum mahallede fiyatlar bir tık fazla olduğu için zaman zaman diğer mahallede bulunan şubesine gidiyorum” şeklinde ekleme dahi yaptılar.

 

Bu kandırmaca neden? Aynı markette, aynı ürün mahalle farklılığına göre nasıl fiyatlandırmaya gidebiliyor? Bunun Maliye Bakanlığınca denetimi olmuyor mu? Bu konuda en kısa sürede kamuoyuna açıklama yapmak üzere Tekirdağ Ticaret İl Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorum. Bu yerel marketin bu şekilde adaletsizce vatandaşı soymasına engel olunması gerekiyor. Bizler halkın iyiliğini gözeten gazeteciler olarak bu durumun takipçisi olacağız ve eğer dur denmezse gerekli yerlere şikayetlerimizi gerçekleştireceğiz. Kendi şehrinin vatandaşını kandıran bir kuruluşun buna daha fazla devam etmesine izin verilmemelidir.      


Okunma Sayısı : 407
Yapılan Yorumlar
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4208
Dün : 7743
Toplam : 7480740

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri