market, fiyat, etiket

tekirdağ haberleri

Aynı market farklı fiyat

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aynı market farklı fiyat


Bu ülkede yaşayan insanlar olarak hepimizin bildiği üzere ciddi anlamda ekonomik sıkıntılar ile boğuşuyoruz. Muhtemelen ülkede olan ekonomik çalkantılardan etkilenmeyen bir kitle var, onların bir şekilde tuzları kuru. Fakat ne yazık ki toplumun yarıdan fazlası ekonomik krizi net bir şekilde hissediyor her ne kadar yöneticiler “kriz miriz yok” dese de.

 

Üst üste gelen zamlardan bahsetmek dahi istemiyorum. Benzine, elektriğe, doğal gaza, peynire, zeytine, una, şekere ve daha pek çok şeye. Vatandaş elindeki 50 lira ile 10 parça ürün alıp marketten çıkabilirken bugün ne yazık ki 50 lira ile aldığı ürün sayısı 4’e 5’e düşmüş durumda. Yapılan zamanlar neredeyse yüzde 35’leri bulmuşken sormak istiyorum vatandaşın maaşına işveren yüzde 35 zam yapıyor mu? Devlet asgari ücreti iyileştirmek için neden gerekli zammı yapmıyor? Ülkede açlık sınırın altında pek çok insan yaşıyor. Öyle ki evladına okul pantolonunu alamadığı için kahrından intihar eden babanın haberini okuduk daha geçtiğimiz günlerde…

 

Demem o ki ülkece zor günlerden geçiyoruz. Daha da zor günler bizi mi bekliyor derseniz ‘muhtemelen’ cevabını vereceğim ne yazık ki…

 

Hal böyle olunca belki de herkes elini taşın altına koymalı bu zorlu günleri toplum olarak atlatmakta. Fırsattan istifade deyip daha da fazla çökülmemeli vatandaşın tepesine. Bu yolda ülkenin en üstünde görev yapandan tutun da yerele kadar kime ne görev düşüyorsa refah günleri görebilmek için uğraşılmalı.

 

Öyleyse şimdi sizlere bir şey söylemek isterim. Bu söyleyeceğim şeye mutlaka bazılarınız da dikkat etmiş olabilir etmeyenler ise biraz dikkat kesildiğinde fark edecektir adaletsizliği. Ben diyorum ki market fiyatları almış başını gitmiş, alınan maaşlar zamların yanında kuş kadar kalmış. Kimse bu zor günleri fırsata çevirmesin diyorum. Fakat bazı şeylere biraz dikkat ettiğimiz zaman görüyoruz ki kazanan daha da kazanmak hırsıyla hileye baş vuruyor.

 

Şehrimizde pek çok market bulunuyor. Bazıları ülke çapında hizmet veren kurumsal marketler. Fiyatları burada ne ise ülkenin diğer şehirlerinde de aynı. Peki, ya sadece Tekirdağ’a ait olan, sadece bu şehirde bulunan yerel marketlerde durum nasıl?

 

Evet, kentimizde bulunan yerel marketlerin bazılarını şubeleşmiş olarak şehrimizin farklı semtlerinde görmek mümkün. Adı üstünde aynı marketin şubesi ya örneğin Ördekli Deresi Caddesi’nde bulunan ürün fiyatlarıyla Hürriyet Mahallesi’nde bulunan şubeleşmiş yerel marketin fiyatları aynı olmaz mı? Ne de olsa oradaki de aynı market diğer mahalledeki de aynı market. Fakat ne yazık ki durum böyle değil. Market sahibi kişi veya kişiler marketlerinin şubelerini fiyatlandırırken ürünlerin aynı olup olmadığına değil de mahallede oturan insanların cüzdanlarına göre basmışlar fiyat barkodunu. Hürriyet Mahallesi’nde oturan vatandaş daha zengin olmalı diyerek x bir ürüne daha fazla fiyat yazarken diğer bir mahallede oturanlar daha az zengin diyerek aynı x ürüne başka fiyat yazmışlar. Şimdi bana hangi market bu söyle de bilelim dediğinizi duyar gibiyim. Biraz düşündüğünüzde bulmak hiç de zor değil. Bir düşünün kentimizde yerel market olarak hangileri var ve bu marketin şehirde birkaç farklı mahallede şubeleri var. Tahmin ettiğinizi düşünüyorum.

 

Bir kentin gelişim sağlaması önce bünyesinde barındırdığı yerel kuruluşlarla ivme kazanır. Fakat gördüğümüz kadarıyla Tekirdağ ve Tekirdağ halkını önce kendi bağrından çıkmış olan kuruluşlar aldatmaya çalışıyor. Söz konusu olan marketin farklı fiyatlandırma politikası hem şahsımın dikkatini çekti hem de bazı okuyucularımız bu konuda fikirlerini paylaştı hatta “oturduğum mahallede fiyatlar bir tık fazla olduğu için zaman zaman diğer mahallede bulunan şubesine gidiyorum” şeklinde ekleme dahi yaptılar.

 

Bu kandırmaca neden? Aynı markette, aynı ürün mahalle farklılığına göre nasıl fiyatlandırmaya gidebiliyor? Bunun Maliye Bakanlığınca denetimi olmuyor mu? Bu konuda en kısa sürede kamuoyuna açıklama yapmak üzere Tekirdağ Ticaret İl Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorum. Bu yerel marketin bu şekilde adaletsizce vatandaşı soymasına engel olunması gerekiyor. Bizler halkın iyiliğini gözeten gazeteciler olarak bu durumun takipçisi olacağız ve eğer dur denmezse gerekli yerlere şikayetlerimizi gerçekleştireceğiz. Kendi şehrinin vatandaşını kandıran bir kuruluşun buna daha fazla devam etmesine izin verilmemelidir.      


Okunma Sayısı : 616
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3794
Dün : 7242
Toplam : 8453685

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri