market, fiyat, etiket

tekirdağ haberleri

Aynı market farklı fiyat

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aynı market farklı fiyat


Bu ülkede yaşayan insanlar olarak hepimizin bildiği üzere ciddi anlamda ekonomik sıkıntılar ile boğuşuyoruz. Muhtemelen ülkede olan ekonomik çalkantılardan etkilenmeyen bir kitle var, onların bir şekilde tuzları kuru. Fakat ne yazık ki toplumun yarıdan fazlası ekonomik krizi net bir şekilde hissediyor her ne kadar yöneticiler “kriz miriz yok” dese de.

 

Üst üste gelen zamlardan bahsetmek dahi istemiyorum. Benzine, elektriğe, doğal gaza, peynire, zeytine, una, şekere ve daha pek çok şeye. Vatandaş elindeki 50 lira ile 10 parça ürün alıp marketten çıkabilirken bugün ne yazık ki 50 lira ile aldığı ürün sayısı 4’e 5’e düşmüş durumda. Yapılan zamanlar neredeyse yüzde 35’leri bulmuşken sormak istiyorum vatandaşın maaşına işveren yüzde 35 zam yapıyor mu? Devlet asgari ücreti iyileştirmek için neden gerekli zammı yapmıyor? Ülkede açlık sınırın altında pek çok insan yaşıyor. Öyle ki evladına okul pantolonunu alamadığı için kahrından intihar eden babanın haberini okuduk daha geçtiğimiz günlerde…

 

Demem o ki ülkece zor günlerden geçiyoruz. Daha da zor günler bizi mi bekliyor derseniz ‘muhtemelen’ cevabını vereceğim ne yazık ki…

 

Hal böyle olunca belki de herkes elini taşın altına koymalı bu zorlu günleri toplum olarak atlatmakta. Fırsattan istifade deyip daha da fazla çökülmemeli vatandaşın tepesine. Bu yolda ülkenin en üstünde görev yapandan tutun da yerele kadar kime ne görev düşüyorsa refah günleri görebilmek için uğraşılmalı.

 

Öyleyse şimdi sizlere bir şey söylemek isterim. Bu söyleyeceğim şeye mutlaka bazılarınız da dikkat etmiş olabilir etmeyenler ise biraz dikkat kesildiğinde fark edecektir adaletsizliği. Ben diyorum ki market fiyatları almış başını gitmiş, alınan maaşlar zamların yanında kuş kadar kalmış. Kimse bu zor günleri fırsata çevirmesin diyorum. Fakat bazı şeylere biraz dikkat ettiğimiz zaman görüyoruz ki kazanan daha da kazanmak hırsıyla hileye baş vuruyor.

 

Şehrimizde pek çok market bulunuyor. Bazıları ülke çapında hizmet veren kurumsal marketler. Fiyatları burada ne ise ülkenin diğer şehirlerinde de aynı. Peki, ya sadece Tekirdağ’a ait olan, sadece bu şehirde bulunan yerel marketlerde durum nasıl?

 

Evet, kentimizde bulunan yerel marketlerin bazılarını şubeleşmiş olarak şehrimizin farklı semtlerinde görmek mümkün. Adı üstünde aynı marketin şubesi ya örneğin Ördekli Deresi Caddesi’nde bulunan ürün fiyatlarıyla Hürriyet Mahallesi’nde bulunan şubeleşmiş yerel marketin fiyatları aynı olmaz mı? Ne de olsa oradaki de aynı market diğer mahalledeki de aynı market. Fakat ne yazık ki durum böyle değil. Market sahibi kişi veya kişiler marketlerinin şubelerini fiyatlandırırken ürünlerin aynı olup olmadığına değil de mahallede oturan insanların cüzdanlarına göre basmışlar fiyat barkodunu. Hürriyet Mahallesi’nde oturan vatandaş daha zengin olmalı diyerek x bir ürüne daha fazla fiyat yazarken diğer bir mahallede oturanlar daha az zengin diyerek aynı x ürüne başka fiyat yazmışlar. Şimdi bana hangi market bu söyle de bilelim dediğinizi duyar gibiyim. Biraz düşündüğünüzde bulmak hiç de zor değil. Bir düşünün kentimizde yerel market olarak hangileri var ve bu marketin şehirde birkaç farklı mahallede şubeleri var. Tahmin ettiğinizi düşünüyorum.

 

Bir kentin gelişim sağlaması önce bünyesinde barındırdığı yerel kuruluşlarla ivme kazanır. Fakat gördüğümüz kadarıyla Tekirdağ ve Tekirdağ halkını önce kendi bağrından çıkmış olan kuruluşlar aldatmaya çalışıyor. Söz konusu olan marketin farklı fiyatlandırma politikası hem şahsımın dikkatini çekti hem de bazı okuyucularımız bu konuda fikirlerini paylaştı hatta “oturduğum mahallede fiyatlar bir tık fazla olduğu için zaman zaman diğer mahallede bulunan şubesine gidiyorum” şeklinde ekleme dahi yaptılar.

 

Bu kandırmaca neden? Aynı markette, aynı ürün mahalle farklılığına göre nasıl fiyatlandırmaya gidebiliyor? Bunun Maliye Bakanlığınca denetimi olmuyor mu? Bu konuda en kısa sürede kamuoyuna açıklama yapmak üzere Tekirdağ Ticaret İl Müdürlüğü’nü göreve davet ediyorum. Bu yerel marketin bu şekilde adaletsizce vatandaşı soymasına engel olunması gerekiyor. Bizler halkın iyiliğini gözeten gazeteciler olarak bu durumun takipçisi olacağız ve eğer dur denmezse gerekli yerlere şikayetlerimizi gerçekleştireceğiz. Kendi şehrinin vatandaşını kandıran bir kuruluşun buna daha fazla devam etmesine izin verilmemelidir.      


Okunma Sayısı : 314
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3856
Dün : 4544
Toplam : 7145853

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri