avukatlar, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

AVUKATLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


AVUKATLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

 

 

Avukatlar barolara kayıtlı olarak avukatlık mesleğini yürütürler. Her şehrin ayrı bir barosu vardır. Bu barolar da Türkiye Barolar Birliği’ni meydana getirir. Her avukat mesleği ile ilgili çalışmaları yaparken, kamu inancını sarsmamaya özen göstererek ve mesleğe olan güvenini koruyarak sadakatle çalışır. Bir avukat, avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyecek bir davranışta bulunmaktan kaçınmak zorundadır. Özel yaşantısında bile buna özen göstermek zorundadır.

Ancak her şeye rağmen bazı istenmeyen durumlar da ortaya çıkabilir ve avukatlık faaliyetleri sırasında yanlış bir şeyler yapabilirler. Ya da bir işi eksik bırakmış olabilirler. Bu durumdan da üçüncü kişiler zarar görmüş olabilir. Ve üçüncü kişilerin, ortaya çıkan bu zararın tazmin edilmesi yönündeki taleplerine maruz kalabilirler. Eğer üçüncü kişiler bu taleplerinde haklı bulunursa, avukatlar tazminat ödemeye mecbur olabilirler.

Avukatlar için mesleki sorumluluk sigortaları, bu şekildeki veya benzer durumdaki tazminat ödemelerine karşı avukatlara da koruma güvencesi verirler. Bütün sigorta şirketleri farklı isimler kullansalar da aslında özünde avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası vardır.

2006 yılında yayınlanan mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarına bağlı olarak bu kloz verilmektedir. Bu sigorta ile sigorta şirketinin, sigorta sözleşmesindeki şartlara bağlı olarak sağladığı güvenceler şunlar olmaktadır:

·         Avukat, poliçede konusu belirlendiği gibi avukatlık faaliyetini yaparken, görevini gerektiği şekilde yapmamışsa

·                Avukat müvekkiline karşı özen borcunu yerine getirmemişse

·                Avukat herhangi bir kusurlu davranışı yüzünden doğan zararları ödemek zorunda kalmışsa

·                Avukat herhangi bir kusurlu davranışı yüzünden yakında bir takım zararları ödemek zorunda kalacaksa

·                Avukat bu zararlar nedeniyle takibe uğramış ve yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri gibi bir takım masraflar yapmışsa

Bütün bu sayılan hallerde ortaya çıkan zararlar sigorta şirketi tarafından poliçede yazılı olan limitler içinde kalmak suretiyle teminat altına alınmaktadır.

Ancak avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası, şu durumları kapsam dışında tutar:

·                Avukatın, poliçede belirlenen sınırlar dışında, aynı zamanda etik olmayan faaliyetleri sonucunda bir zarar doğmuşsa

·                Avukatın kasıtlı davranışları ile bir zarar meydana gelmişse

·                Avukat, işini yaparken alkol, uyuşturucu veya narkotik maddelerin etkisi altındayken bir zarara neden olmuşsa.

Bu sayılan durumlarda sigorta şirketleri ortaya çıkan zararı ödemezler.

Ancak bunların dışında da eğer avukat müvekkili ile ilgili saklaması gereken sırları saklamamış veya kötüye kullanmışsa, bu şekilde ortaya çıkan zararlar da avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası kapsamı dışında tutulmaktadır.

Mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarında, ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek bazı tazminat talepleri sayılmıştır. Bu talepler şunlardır:

·                Ülkemizde geçerli mevzuat dışındaki yasalar çerçevesinde yapılabilecek tazminat talepleri

·                Avukatların yanında bulunan ve onların faailyetlerinden sorumlu olduğu kişilerin kasıtlı hareketlerinden doğacak tazminat talepleri

·                Yabancı ülkeler mevzuatının yanlış yorumlanması, uygulanması ya da uyulmaması nedeniyle doğan tazminat talepleri

Aslında avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası, avukatların, bir taraftan kendi vicdani yükümlülüklerini karşılarken diğer taraftan da üçüncü kişilere verdikleri maddi zararların tazmin edilmesi yoluyla faaliyetlerini daha rahat yürütebilmelerine olanak tanımaktadır. Elbette avukat da olsa başkasına zarar vermemek yükümlülükleri vardır. Zarar, bir ihmalden de kaynaklansa, dikkatsiz yapılan bir işlemden de kaynaklansa tazmin edilmek durumundadır.

Okunma Sayısı : 912
Yapılan Yorumlar
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
 • BURÇİN BÜKE MEST ETTİ
  11 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından düzenlenen Bisanthe 4. Gülsin Onay Piyano Günleri tüm hızıyla devam ediyor. Etkinliğin üçüncü konuğu Burçin Büke oldu. Büke’nin performansı büyük ilgi gördü.
 • TEKİRDAĞ BİRİNCİ OLDU
  11 Aralık 2018---Toprak özellikleri bakımında ülkede önemli bir yeri olan Trakya Bölgesi’nin ili olan Tekirdağ toprağını en çok işleyen iller arasında birinciliği kaptı.
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4547
Dün : 7743
Toplam : 7481079

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri