avukatlar, ünsal kızılca

tekirdağ haberleri

AVUKATLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


AVUKATLAR İÇİN MESLEKİ SORUMLULUK SİGORTASI

 

 

Avukatlar barolara kayıtlı olarak avukatlık mesleğini yürütürler. Her şehrin ayrı bir barosu vardır. Bu barolar da Türkiye Barolar Birliği’ni meydana getirir. Her avukat mesleği ile ilgili çalışmaları yaparken, kamu inancını sarsmamaya özen göstererek ve mesleğe olan güvenini koruyarak sadakatle çalışır. Bir avukat, avukatlık mesleğinin itibarını zedeleyecek bir davranışta bulunmaktan kaçınmak zorundadır. Özel yaşantısında bile buna özen göstermek zorundadır.

Ancak her şeye rağmen bazı istenmeyen durumlar da ortaya çıkabilir ve avukatlık faaliyetleri sırasında yanlış bir şeyler yapabilirler. Ya da bir işi eksik bırakmış olabilirler. Bu durumdan da üçüncü kişiler zarar görmüş olabilir. Ve üçüncü kişilerin, ortaya çıkan bu zararın tazmin edilmesi yönündeki taleplerine maruz kalabilirler. Eğer üçüncü kişiler bu taleplerinde haklı bulunursa, avukatlar tazminat ödemeye mecbur olabilirler.

Avukatlar için mesleki sorumluluk sigortaları, bu şekildeki veya benzer durumdaki tazminat ödemelerine karşı avukatlara da koruma güvencesi verirler. Bütün sigorta şirketleri farklı isimler kullansalar da aslında özünde avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası vardır.

2006 yılında yayınlanan mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarına bağlı olarak bu kloz verilmektedir. Bu sigorta ile sigorta şirketinin, sigorta sözleşmesindeki şartlara bağlı olarak sağladığı güvenceler şunlar olmaktadır:

·         Avukat, poliçede konusu belirlendiği gibi avukatlık faaliyetini yaparken, görevini gerektiği şekilde yapmamışsa

·                Avukat müvekkiline karşı özen borcunu yerine getirmemişse

·                Avukat herhangi bir kusurlu davranışı yüzünden doğan zararları ödemek zorunda kalmışsa

·                Avukat herhangi bir kusurlu davranışı yüzünden yakında bir takım zararları ödemek zorunda kalacaksa

·                Avukat bu zararlar nedeniyle takibe uğramış ve yargılama giderleri ve avukatlık ücretleri gibi bir takım masraflar yapmışsa

Bütün bu sayılan hallerde ortaya çıkan zararlar sigorta şirketi tarafından poliçede yazılı olan limitler içinde kalmak suretiyle teminat altına alınmaktadır.

Ancak avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası, şu durumları kapsam dışında tutar:

·                Avukatın, poliçede belirlenen sınırlar dışında, aynı zamanda etik olmayan faaliyetleri sonucunda bir zarar doğmuşsa

·                Avukatın kasıtlı davranışları ile bir zarar meydana gelmişse

·                Avukat, işini yaparken alkol, uyuşturucu veya narkotik maddelerin etkisi altındayken bir zarara neden olmuşsa.

Bu sayılan durumlarda sigorta şirketleri ortaya çıkan zararı ödemezler.

Ancak bunların dışında da eğer avukat müvekkili ile ilgili saklaması gereken sırları saklamamış veya kötüye kullanmışsa, bu şekilde ortaya çıkan zararlar da avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası kapsamı dışında tutulmaktadır.

Mesleki sorumluluk sigortası genel şartlarında, ek sözleşme ile teminat altına alınabilecek bazı tazminat talepleri sayılmıştır. Bu talepler şunlardır:

·                Ülkemizde geçerli mevzuat dışındaki yasalar çerçevesinde yapılabilecek tazminat talepleri

·                Avukatların yanında bulunan ve onların faailyetlerinden sorumlu olduğu kişilerin kasıtlı hareketlerinden doğacak tazminat talepleri

·                Yabancı ülkeler mevzuatının yanlış yorumlanması, uygulanması ya da uyulmaması nedeniyle doğan tazminat talepleri

Aslında avukatlar için mesleki sorumluluk sigortası, avukatların, bir taraftan kendi vicdani yükümlülüklerini karşılarken diğer taraftan da üçüncü kişilere verdikleri maddi zararların tazmin edilmesi yoluyla faaliyetlerini daha rahat yürütebilmelerine olanak tanımaktadır. Elbette avukat da olsa başkasına zarar vermemek yükümlülükleri vardır. Zarar, bir ihmalden de kaynaklansa, dikkatsiz yapılan bir işlemden de kaynaklansa tazmin edilmek durumundadır.

Okunma Sayısı : 531
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3203
Dün : 4049
Toplam : 6029224

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri