Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Dr. Ayşin Nalbantoğlu, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini söyledi

tekirdağ haberleri

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dr. Ayşin Nalbantoğlu, tv izlemek, otizm

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim

 

AŞIRI TV İZLEMEK OTİZMİ TETİKLİYOR

 

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Dr. Ayşin Nalbantoğlu, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini   söyledi.


Nalbantoğlu, yaptığı açıklamada, günümüzkoşullarındaçocuklarınbüyük çoğunluğunun uyanık olduğu dönemlerinin önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve bu durumun onların ruhsal  vezihinselgelişimlerinde bozukluklara neden olduğunu belirtti.


Küçükçocuklarınuzunsüretelevizyon karşısında kalmalarının özellikle de reklam ve müzik kliplerini sürekliizlemelerinin,çocuklardaotizm benzeri ağır gelişimsel geriliğe neden olabildiğini ifade eden Nalbantoğlu, uzunsüretelevizyonizleyen2 yaşın altındakiçocuklarındil gelişimi, sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyaliletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri olduğunu kaydetti.


Nalbantoğlu, otizmin, 2-3 yaşından önce belirti vermeye başlayan ve beyindeki kimyasal dengenin bozulmasına bağlı olduğu düşünülen yaygın gelişimsel bir bozukluk olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:


''Televizyonizlemeyleotizm arasında nedensel bir ilişki bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da 3 yaş altında olan ve uzunsüretelevizyonizlettirilençocuklardaotizm benzeri belirtiler görülmektedir. Bunlar genelde daha az göz teması kurar ve kucaklanmayı sevmezler. Dil gelişimi açısından kelime hazineleri zayıf ve konuşulanları anlamaktagüçlük çekerler. Sosyaliletişimlerive sosyalbecerilerizayıftır. İnsanlarakarşı ilgisiz ve kalabalık ortamlardan hoşlanmazlar. Yaşıtlarının oynadığıoyuncaklarakarşı ilgi duymaz, el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çarpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterirler.''


Nalbantoğlu, bu nedenle ailelerin 2 yaşından önceçocuklarınakesinlikle televizyon izlettirmemelerigerektiğini belirterek, ''Televizyonun bu yaştakiçocuklarınruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediği, dil gelişimlerini geciktirdiği, sosyaliletişimvebecerilerini bozduğu ile ilgili bir çok bilimsel çalışma ve gözleme dayalı deneyimler var. Bundan dolayıdır ki Amerikan Pediatri Akademisi önlem olarak 0-2 yaşçocuklarınıntelevizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini önemle vurguluyor. Kliniğimizde her aybir ikiçocuktabu rahatsızlığın olduğunu tespit ediyoruz'' dedi.

Bu türçocuklarınaileleri tarafından mutlaka erken dönemde fark edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr.Ayşin Nalbantoğlu, bu durumdakiçocuklarınerken dönemde fark edilmemesi ve gerekli önlemin alınmamasının telafisi güçsorunlaraneden olabileceğini söyledi.


Otizm belirtileri gösterençocuklarınözellikle 3 yaşından önce teşhis edilmesinin tedavi şanslarını artırdığını, daha geç yaşta tanı konançocuklardatedaviye direncin fazla olduğunu dile getiren Nalbantoğlu, erken tanı, düzenli takip ve davranış tedavileriyle bu türçocukların zamanında normal okula başlayabileceğini belirtti.


EN DEĞERLİ AN KAYBOLUYOR


Nalbantoğlu, özellikle klip ve reklamların küçükçocuklarındaha çok ilgisini çektiğini, ancak normalçocuklarıntelevizyona gösterdiği bu ilgiyi başka şeylere de gösterdiğini bildirerek, şöyle dedi: ''Ancak otizm belirtileri gösteren veya buna yatkın olançocuklar, televizyona gösterdikleri ilgiyi çevreye veinsanlaragösteremez. Pek çok anneve bababebeklerinioyalamak, hatta eğitmek için televizyon karşısına oturtur. Annelerçocuklarınındaha fazla yemek yemesi için müzik klipleri ve reklamlarıizletmekte ve buyollaçocuklar duygusal, dil ve sosyal gelişimi için annesi ile yakalamış olduğu en değerli anı kaybeder. Ailelerçocuklarınkonuşmayıotomatik olarak öğrendiklerini zannediyor. Oysa normal birçocukinsanlarındudak şekli ve sesi arasında bağlantı kurarak dilini geliştirir. Uzunsüretelevizyon karşısında kalançocuklarda dil gelişimi geri kalabileceği gibi içine kapanma ve yaşamdan kopma meydana gelebilmektedir. Anne vebakıcılarevişi yaparkençocuklaratelevizyon izlettirmesin, bunun yerineresimli kitap okuma, konuşma, resim yapma, arkadaşlarıyla veyaoyuncaklarıyla oynama gibi başka şeyle ilgilenmesi için ortam sağlasın.''

 

Okunma Sayısı : 2747
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 651
Dün : 5221
Toplam : 7672421

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri