Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Dr. Ayşin Nalbantoğlu, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini söyledi

tekirdağ haberleri

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dr. Ayşin Nalbantoğlu, tv izlemek, otizm

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim

 

AŞIRI TV İZLEMEK OTİZMİ TETİKLİYOR

 

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Dr. Ayşin Nalbantoğlu, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini   söyledi.


Nalbantoğlu, yaptığı açıklamada, günümüzkoşullarındaçocuklarınbüyük çoğunluğunun uyanık olduğu dönemlerinin önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve bu durumun onların ruhsal  vezihinselgelişimlerinde bozukluklara neden olduğunu belirtti.


Küçükçocuklarınuzunsüretelevizyon karşısında kalmalarının özellikle de reklam ve müzik kliplerini sürekliizlemelerinin,çocuklardaotizm benzeri ağır gelişimsel geriliğe neden olabildiğini ifade eden Nalbantoğlu, uzunsüretelevizyonizleyen2 yaşın altındakiçocuklarındil gelişimi, sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyaliletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri olduğunu kaydetti.


Nalbantoğlu, otizmin, 2-3 yaşından önce belirti vermeye başlayan ve beyindeki kimyasal dengenin bozulmasına bağlı olduğu düşünülen yaygın gelişimsel bir bozukluk olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:


''Televizyonizlemeyleotizm arasında nedensel bir ilişki bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da 3 yaş altında olan ve uzunsüretelevizyonizlettirilençocuklardaotizm benzeri belirtiler görülmektedir. Bunlar genelde daha az göz teması kurar ve kucaklanmayı sevmezler. Dil gelişimi açısından kelime hazineleri zayıf ve konuşulanları anlamaktagüçlük çekerler. Sosyaliletişimlerive sosyalbecerilerizayıftır. İnsanlarakarşı ilgisiz ve kalabalık ortamlardan hoşlanmazlar. Yaşıtlarının oynadığıoyuncaklarakarşı ilgi duymaz, el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çarpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterirler.''


Nalbantoğlu, bu nedenle ailelerin 2 yaşından önceçocuklarınakesinlikle televizyon izlettirmemelerigerektiğini belirterek, ''Televizyonun bu yaştakiçocuklarınruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediği, dil gelişimlerini geciktirdiği, sosyaliletişimvebecerilerini bozduğu ile ilgili bir çok bilimsel çalışma ve gözleme dayalı deneyimler var. Bundan dolayıdır ki Amerikan Pediatri Akademisi önlem olarak 0-2 yaşçocuklarınıntelevizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini önemle vurguluyor. Kliniğimizde her aybir ikiçocuktabu rahatsızlığın olduğunu tespit ediyoruz'' dedi.

Bu türçocuklarınaileleri tarafından mutlaka erken dönemde fark edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr.Ayşin Nalbantoğlu, bu durumdakiçocuklarınerken dönemde fark edilmemesi ve gerekli önlemin alınmamasının telafisi güçsorunlaraneden olabileceğini söyledi.


Otizm belirtileri gösterençocuklarınözellikle 3 yaşından önce teşhis edilmesinin tedavi şanslarını artırdığını, daha geç yaşta tanı konançocuklardatedaviye direncin fazla olduğunu dile getiren Nalbantoğlu, erken tanı, düzenli takip ve davranış tedavileriyle bu türçocukların zamanında normal okula başlayabileceğini belirtti.


EN DEĞERLİ AN KAYBOLUYOR


Nalbantoğlu, özellikle klip ve reklamların küçükçocuklarındaha çok ilgisini çektiğini, ancak normalçocuklarıntelevizyona gösterdiği bu ilgiyi başka şeylere de gösterdiğini bildirerek, şöyle dedi: ''Ancak otizm belirtileri gösteren veya buna yatkın olançocuklar, televizyona gösterdikleri ilgiyi çevreye veinsanlaragösteremez. Pek çok anneve bababebeklerinioyalamak, hatta eğitmek için televizyon karşısına oturtur. Annelerçocuklarınındaha fazla yemek yemesi için müzik klipleri ve reklamlarıizletmekte ve buyollaçocuklar duygusal, dil ve sosyal gelişimi için annesi ile yakalamış olduğu en değerli anı kaybeder. Ailelerçocuklarınkonuşmayıotomatik olarak öğrendiklerini zannediyor. Oysa normal birçocukinsanlarındudak şekli ve sesi arasında bağlantı kurarak dilini geliştirir. Uzunsüretelevizyon karşısında kalançocuklarda dil gelişimi geri kalabileceği gibi içine kapanma ve yaşamdan kopma meydana gelebilmektedir. Anne vebakıcılarevişi yaparkençocuklaratelevizyon izlettirmesin, bunun yerineresimli kitap okuma, konuşma, resim yapma, arkadaşlarıyla veyaoyuncaklarıyla oynama gibi başka şeyle ilgilenmesi için ortam sağlasın.''

 

Okunma Sayısı : 2441
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2294
Dün : 3620
Toplam : 6763057

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri