Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Dr. Ayşin Nalbantoğlu, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini söyledi

tekirdağ haberleri

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Dr. Ayşin Nalbantoğlu, tv izlemek, otizm

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim

 

AŞIRI TV İZLEMEK OTİZMİ TETİKLİYOR

 

 

Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi  Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları doktorlarından Dr. Ayşin Nalbantoğlu, 2 yaşın altında uzun süre televizyon izleyen çocuklarda otizm benzeri belirtiler görülebildiğini   söyledi.


Nalbantoğlu, yaptığı açıklamada, günümüzkoşullarındaçocuklarınbüyük çoğunluğunun uyanık olduğu dönemlerinin önemli kısmını televizyon karşısında geçirdiğini ve bu durumun onların ruhsal  vezihinselgelişimlerinde bozukluklara neden olduğunu belirtti.


Küçükçocuklarınuzunsüretelevizyon karşısında kalmalarının özellikle de reklam ve müzik kliplerini sürekliizlemelerinin,çocuklardaotizm benzeri ağır gelişimsel geriliğe neden olabildiğini ifade eden Nalbantoğlu, uzunsüretelevizyonizleyen2 yaşın altındakiçocuklarındil gelişimi, sesli ve sessiz iletişimi, gülümseme gibi sosyaliletişimleri ile göz teması ve öğrenme kapasitelerinin yaşıtlarına göre daha geri olduğunu kaydetti.


Nalbantoğlu, otizmin, 2-3 yaşından önce belirti vermeye başlayan ve beyindeki kimyasal dengenin bozulmasına bağlı olduğu düşünülen yaygın gelişimsel bir bozukluk olduğunu anlatarak, şöyle konuştu:


''Televizyonizlemeyleotizm arasında nedensel bir ilişki bilimsel olarak henüz kanıtlanmamış olsa da 3 yaş altında olan ve uzunsüretelevizyonizlettirilençocuklardaotizm benzeri belirtiler görülmektedir. Bunlar genelde daha az göz teması kurar ve kucaklanmayı sevmezler. Dil gelişimi açısından kelime hazineleri zayıf ve konuşulanları anlamaktagüçlük çekerler. Sosyaliletişimlerive sosyalbecerilerizayıftır. İnsanlarakarşı ilgisiz ve kalabalık ortamlardan hoşlanmazlar. Yaşıtlarının oynadığıoyuncaklarakarşı ilgi duymaz, el çırpma, sallanma, kuş gibi kanat çarpma, zıplama ve benzeri yinelenen anormal davranışlar gösterirler.''


Nalbantoğlu, bu nedenle ailelerin 2 yaşından önceçocuklarınakesinlikle televizyon izlettirmemelerigerektiğini belirterek, ''Televizyonun bu yaştakiçocuklarınruhsal ve bedensel gelişimlerini olumsuz etkilediği, dil gelişimlerini geciktirdiği, sosyaliletişimvebecerilerini bozduğu ile ilgili bir çok bilimsel çalışma ve gözleme dayalı deneyimler var. Bundan dolayıdır ki Amerikan Pediatri Akademisi önlem olarak 0-2 yaşçocuklarınıntelevizyon ekranlarından uzak durmaları gerektiğini önemle vurguluyor. Kliniğimizde her aybir ikiçocuktabu rahatsızlığın olduğunu tespit ediyoruz'' dedi.

Bu türçocuklarınaileleri tarafından mutlaka erken dönemde fark edilmesi gerektiğini vurgulayan Dr.Ayşin Nalbantoğlu, bu durumdakiçocuklarınerken dönemde fark edilmemesi ve gerekli önlemin alınmamasının telafisi güçsorunlaraneden olabileceğini söyledi.


Otizm belirtileri gösterençocuklarınözellikle 3 yaşından önce teşhis edilmesinin tedavi şanslarını artırdığını, daha geç yaşta tanı konançocuklardatedaviye direncin fazla olduğunu dile getiren Nalbantoğlu, erken tanı, düzenli takip ve davranış tedavileriyle bu türçocukların zamanında normal okula başlayabileceğini belirtti.


EN DEĞERLİ AN KAYBOLUYOR


Nalbantoğlu, özellikle klip ve reklamların küçükçocuklarındaha çok ilgisini çektiğini, ancak normalçocuklarıntelevizyona gösterdiği bu ilgiyi başka şeylere de gösterdiğini bildirerek, şöyle dedi: ''Ancak otizm belirtileri gösteren veya buna yatkın olançocuklar, televizyona gösterdikleri ilgiyi çevreye veinsanlaragösteremez. Pek çok anneve bababebeklerinioyalamak, hatta eğitmek için televizyon karşısına oturtur. Annelerçocuklarınındaha fazla yemek yemesi için müzik klipleri ve reklamlarıizletmekte ve buyollaçocuklar duygusal, dil ve sosyal gelişimi için annesi ile yakalamış olduğu en değerli anı kaybeder. Ailelerçocuklarınkonuşmayıotomatik olarak öğrendiklerini zannediyor. Oysa normal birçocukinsanlarındudak şekli ve sesi arasında bağlantı kurarak dilini geliştirir. Uzunsüretelevizyon karşısında kalançocuklarda dil gelişimi geri kalabileceği gibi içine kapanma ve yaşamdan kopma meydana gelebilmektedir. Anne vebakıcılarevişi yaparkençocuklaratelevizyon izlettirmesin, bunun yerineresimli kitap okuma, konuşma, resim yapma, arkadaşlarıyla veyaoyuncaklarıyla oynama gibi başka şeyle ilgilenmesi için ortam sağlasın.''

 

Okunma Sayısı : 2576
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2366
Dün : 4781
Toplam : 7139819

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri