tekirdağ

tekirdağ haberleri

Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

 

 

Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir içi trafiğinin akışının sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi için ana arterlerde trafiği olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili çalışma başlattı. Trafiğe çıkan at arabaları tespit edilerek arabalara el konuluyor. Belediyenin Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre el konulan at arabaları depolara kaldırılırken atlar sahiplerine iade edildi. Trafiği işgal eden, tehlike oluşturan ve kent görselliğini de olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili uygulamanın devam edeceğinin altı çizildi.

Bence çok yerinde hatta bu zamana kadar çoktan bu konuyla ilgili çözüm çalışmalarına gidilmiş olması gerekiyordu. Süleymanpaşa Belediyesi’ni böyle bir çalışmayı başlatmasından dolayı kutluyorum. Her ne kadar at arabaları sahipleri tarafından eleştirilse de umarım başlattığı uygulamadan Süleymanpaşa Belediyesi caymaz ve sonuç alabilir. Aksi takdirde hem trafiğin zora düşmesi hem de görsellikteki avamlık Tekirdağ’a hiç yakışmıyor. Bazı kesimler Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ı ‘aristokrat başkan’ sıfatıyla eleştirmeye kalksalar da şahsen ben Eşkinat’ın var gücüyle Süleymanpaşa’da çehre değişimi, bakış açısı yenileme adına var gücüyle çalıştığını düşüyorum. Bunca yıl gelişigüzel yaşayan bir şehir olmaktan çıkıp daha modern, daha aydın, daha bakımlı, daha yenilenmiş bir hale kavuşmasını ne kadar istediğini görebiliyorum. Belki de sırf olduğu gibi kalmasın yenilensin istediği için ona ‘aristokrat başkan’ diyorlar. Aslında bilmiyorlar ki iltifat ediyorlar zira aristokrat demek ‘asil, soylu’ demek. Bu yüzden görselliğe düşkün; bu yüzden sanata, müziğe, heykele, tiyatroya en önemlisi Süleymanpaşalı minik çocuklara ve onlarında sanata, güzel olan her şeye ilgili olmalarına önem veriyor. Belli ki 80 yaşındaki Tekirdağlı bir amcayı değiştiremeyeceğini ama 8 yaşındaki bir çocuğa güzel olanın nasıl olması gerektiğini aşılarsa bu kentin gelecek sahiplerinde farkındalık oluşturabileceğini biliyor.

İşte bu yüzden de kimse kusura bakmasın ama sırf bu memlekette Roman vatandaş nüfusu var diye ortalarda at arabası gezmesi serbest olamaz.  

Tekirdağ halkı belki bu görüntüye alışık olduğu için çok yadırgamıyor fakat yurt dışı yahut şehir dışından gelen insanlar, misafirler çarşının ortasında gördükleri bu manzaraya adeta ağızları açık baka kalıyorlar. Üstelik at arabaları trafikte de seyir halindeler ve trafiği zaman zaman nasıl da zor duruma soktuklarından belki de bihaberler.

Oysa baktığımız zaman Tekirdağ Trakya’nın en başta gelen şehirlerinden biri. Hem doğası açısından hem tarihi zenginlikleri bakımından ilgi çekebilecek özelliklere sahip. Birbirinden güzel lezzetleri var. Tüm bunları birleştirip kent için doğru ve yerinde tanıtımlar yapılarak kente yerli ve yabancı turist çekilebilir. Bugün pek çok kişi atlayıp Tekirdağ’dan Yunanistan’a bir akşamlığına yemeğe, kahvaltıya gidiyorsa neden Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerden de kentimize misafirler gelmesin. Yerli ve yabancı turist demek esnafın canlanması demek, kentin güçlenmesi demek.

Ancak beyhude dolaşana atlar, at arabaları bu kadar rahat çarşının ortasında dolaşırken, kaldırıma at arabası park edilmişken ve buna bunca zaman gelmiş geçmiş kent yöneticileri engel olmazken tüm bu olumlu gelişmelerin olması bir hayli zor. Üstelik utanç verici bir manzara. Büyükşehir olduğunu iddia eden bir kent var fakat taşra havasından bir türlü sıyrılmayı başaramıyor. Şehirde alt yapı ile ilgili hummalı bir çalışma var ancak bunlar yetmez. Kent ne zaman gerçek bir şehir karakteri kazanır biliyor musunuz? Atlar trafikte çarşıda gözükmez, dilenciler her köşe başında oturmaz, kaldırımlar delik deşik olmaz, yollar mayın tarlası olmaktan çıkar, caddeler gerçek bir cadde olur, sokaklar temiz, sık sık çöp kutuları olur, geceleri dahi aydınlık bir şehir olur işte o zaman Tekirdağ BÜYÜKŞEHİR oldu diyebiliriz. Yoksa sokağa çıkıp gördüğümüz manzara ile burası ne yazık ki büyükçe bir kasaba! Yukarıda da dediğim gibi dilerim Eşkinat ile ekibi başlattığı bu çalışmayı yarıda bırakmaz ve Tekirdağ’ın yenilenmesine, düzen kurallarının oturmasına destek olur. 

Okunma Sayısı : 1341
Yapılan Yorumlar
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2472
Dün : 7231
Toplam : 8459596

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri