tekirdağ

tekirdağ haberleri

Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

 

 

Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir içi trafiğinin akışının sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi için ana arterlerde trafiği olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili çalışma başlattı. Trafiğe çıkan at arabaları tespit edilerek arabalara el konuluyor. Belediyenin Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre el konulan at arabaları depolara kaldırılırken atlar sahiplerine iade edildi. Trafiği işgal eden, tehlike oluşturan ve kent görselliğini de olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili uygulamanın devam edeceğinin altı çizildi.

Bence çok yerinde hatta bu zamana kadar çoktan bu konuyla ilgili çözüm çalışmalarına gidilmiş olması gerekiyordu. Süleymanpaşa Belediyesi’ni böyle bir çalışmayı başlatmasından dolayı kutluyorum. Her ne kadar at arabaları sahipleri tarafından eleştirilse de umarım başlattığı uygulamadan Süleymanpaşa Belediyesi caymaz ve sonuç alabilir. Aksi takdirde hem trafiğin zora düşmesi hem de görsellikteki avamlık Tekirdağ’a hiç yakışmıyor. Bazı kesimler Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ı ‘aristokrat başkan’ sıfatıyla eleştirmeye kalksalar da şahsen ben Eşkinat’ın var gücüyle Süleymanpaşa’da çehre değişimi, bakış açısı yenileme adına var gücüyle çalıştığını düşüyorum. Bunca yıl gelişigüzel yaşayan bir şehir olmaktan çıkıp daha modern, daha aydın, daha bakımlı, daha yenilenmiş bir hale kavuşmasını ne kadar istediğini görebiliyorum. Belki de sırf olduğu gibi kalmasın yenilensin istediği için ona ‘aristokrat başkan’ diyorlar. Aslında bilmiyorlar ki iltifat ediyorlar zira aristokrat demek ‘asil, soylu’ demek. Bu yüzden görselliğe düşkün; bu yüzden sanata, müziğe, heykele, tiyatroya en önemlisi Süleymanpaşalı minik çocuklara ve onlarında sanata, güzel olan her şeye ilgili olmalarına önem veriyor. Belli ki 80 yaşındaki Tekirdağlı bir amcayı değiştiremeyeceğini ama 8 yaşındaki bir çocuğa güzel olanın nasıl olması gerektiğini aşılarsa bu kentin gelecek sahiplerinde farkındalık oluşturabileceğini biliyor.

İşte bu yüzden de kimse kusura bakmasın ama sırf bu memlekette Roman vatandaş nüfusu var diye ortalarda at arabası gezmesi serbest olamaz.  

Tekirdağ halkı belki bu görüntüye alışık olduğu için çok yadırgamıyor fakat yurt dışı yahut şehir dışından gelen insanlar, misafirler çarşının ortasında gördükleri bu manzaraya adeta ağızları açık baka kalıyorlar. Üstelik at arabaları trafikte de seyir halindeler ve trafiği zaman zaman nasıl da zor duruma soktuklarından belki de bihaberler.

Oysa baktığımız zaman Tekirdağ Trakya’nın en başta gelen şehirlerinden biri. Hem doğası açısından hem tarihi zenginlikleri bakımından ilgi çekebilecek özelliklere sahip. Birbirinden güzel lezzetleri var. Tüm bunları birleştirip kent için doğru ve yerinde tanıtımlar yapılarak kente yerli ve yabancı turist çekilebilir. Bugün pek çok kişi atlayıp Tekirdağ’dan Yunanistan’a bir akşamlığına yemeğe, kahvaltıya gidiyorsa neden Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerden de kentimize misafirler gelmesin. Yerli ve yabancı turist demek esnafın canlanması demek, kentin güçlenmesi demek.

Ancak beyhude dolaşana atlar, at arabaları bu kadar rahat çarşının ortasında dolaşırken, kaldırıma at arabası park edilmişken ve buna bunca zaman gelmiş geçmiş kent yöneticileri engel olmazken tüm bu olumlu gelişmelerin olması bir hayli zor. Üstelik utanç verici bir manzara. Büyükşehir olduğunu iddia eden bir kent var fakat taşra havasından bir türlü sıyrılmayı başaramıyor. Şehirde alt yapı ile ilgili hummalı bir çalışma var ancak bunlar yetmez. Kent ne zaman gerçek bir şehir karakteri kazanır biliyor musunuz? Atlar trafikte çarşıda gözükmez, dilenciler her köşe başında oturmaz, kaldırımlar delik deşik olmaz, yollar mayın tarlası olmaktan çıkar, caddeler gerçek bir cadde olur, sokaklar temiz, sık sık çöp kutuları olur, geceleri dahi aydınlık bir şehir olur işte o zaman Tekirdağ BÜYÜKŞEHİR oldu diyebiliriz. Yoksa sokağa çıkıp gördüğümüz manzara ile burası ne yazık ki büyükçe bir kasaba! Yukarıda da dediğim gibi dilerim Eşkinat ile ekibi başlattığı bu çalışmayı yarıda bırakmaz ve Tekirdağ’ın yenilenmesine, düzen kurallarının oturmasına destek olur. 

Okunma Sayısı : 1099
Yapılan Yorumlar
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
 • ŞEREF ÇETİN ‘VARIM’ DEDİ
  İnşaat Mühendisi Şeref Çetin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanlığı görevinden istifa ederek Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanlığına aday adayı olduğunu açıkladı.
 • KORE BAŞKONSOLOSU AĞIRLANDI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Kore Cumhuriyeti Başkonsolosu Keewon Hong ile beraberindeki Konsolos Jinhiu Mun makamında ağırladı.
 • ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, engelli vatandaşları makamında ağırlayarak yakından ilgilendi.
 • SAĞLIK ÇALIŞANLARINA DESTEK
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi personeli, son zamanlarda sağlık çalışanlarına yönelik artan şiddet olaylarına dikkat çekmek için `Sağlıkta Şiddete Hayır' sloganı ile gerçekleştirilen eyleme katılarak sağlık çalışanları ve doktorlara destek verdi.
 • BÜTÇE ONAYLANDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Meclisi gerçekleştirilen toplantıda bütçe konusu üzerinde duruldu ve bütçe onaylandı.
 • ÇOCUKLAR GELECEĞE HAZIRLANIYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Gençlik Merkezi’nde devam eden ücretsiz kurslara öğrenciler yoğun ilgi gösteriyor. Akademik ve sosyal etkinliklerin bir arada verildiği kurslarda öğrenciler hem derslerindeki eksiklikleri tamamlıyorlar hem de sosyal ve kültürel etkinliklere katılıyorlar.
 • TRAKYAKA EDİRNE TOPLANDI
  Trakya Kalkınma Ajansı, Ekim ayı olağan yönetim kurulu toplantısını Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan Başkanlığında Edirne’de gerçekleştirdi.
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2377
Dün : 4781
Toplam : 7139830

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri