tekirdağ

tekirdağ haberleri

Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

 

 

Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir içi trafiğinin akışının sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi için ana arterlerde trafiği olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili çalışma başlattı. Trafiğe çıkan at arabaları tespit edilerek arabalara el konuluyor. Belediyenin Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre el konulan at arabaları depolara kaldırılırken atlar sahiplerine iade edildi. Trafiği işgal eden, tehlike oluşturan ve kent görselliğini de olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili uygulamanın devam edeceğinin altı çizildi.

Bence çok yerinde hatta bu zamana kadar çoktan bu konuyla ilgili çözüm çalışmalarına gidilmiş olması gerekiyordu. Süleymanpaşa Belediyesi’ni böyle bir çalışmayı başlatmasından dolayı kutluyorum. Her ne kadar at arabaları sahipleri tarafından eleştirilse de umarım başlattığı uygulamadan Süleymanpaşa Belediyesi caymaz ve sonuç alabilir. Aksi takdirde hem trafiğin zora düşmesi hem de görsellikteki avamlık Tekirdağ’a hiç yakışmıyor. Bazı kesimler Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ı ‘aristokrat başkan’ sıfatıyla eleştirmeye kalksalar da şahsen ben Eşkinat’ın var gücüyle Süleymanpaşa’da çehre değişimi, bakış açısı yenileme adına var gücüyle çalıştığını düşüyorum. Bunca yıl gelişigüzel yaşayan bir şehir olmaktan çıkıp daha modern, daha aydın, daha bakımlı, daha yenilenmiş bir hale kavuşmasını ne kadar istediğini görebiliyorum. Belki de sırf olduğu gibi kalmasın yenilensin istediği için ona ‘aristokrat başkan’ diyorlar. Aslında bilmiyorlar ki iltifat ediyorlar zira aristokrat demek ‘asil, soylu’ demek. Bu yüzden görselliğe düşkün; bu yüzden sanata, müziğe, heykele, tiyatroya en önemlisi Süleymanpaşalı minik çocuklara ve onlarında sanata, güzel olan her şeye ilgili olmalarına önem veriyor. Belli ki 80 yaşındaki Tekirdağlı bir amcayı değiştiremeyeceğini ama 8 yaşındaki bir çocuğa güzel olanın nasıl olması gerektiğini aşılarsa bu kentin gelecek sahiplerinde farkındalık oluşturabileceğini biliyor.

İşte bu yüzden de kimse kusura bakmasın ama sırf bu memlekette Roman vatandaş nüfusu var diye ortalarda at arabası gezmesi serbest olamaz.  

Tekirdağ halkı belki bu görüntüye alışık olduğu için çok yadırgamıyor fakat yurt dışı yahut şehir dışından gelen insanlar, misafirler çarşının ortasında gördükleri bu manzaraya adeta ağızları açık baka kalıyorlar. Üstelik at arabaları trafikte de seyir halindeler ve trafiği zaman zaman nasıl da zor duruma soktuklarından belki de bihaberler.

Oysa baktığımız zaman Tekirdağ Trakya’nın en başta gelen şehirlerinden biri. Hem doğası açısından hem tarihi zenginlikleri bakımından ilgi çekebilecek özelliklere sahip. Birbirinden güzel lezzetleri var. Tüm bunları birleştirip kent için doğru ve yerinde tanıtımlar yapılarak kente yerli ve yabancı turist çekilebilir. Bugün pek çok kişi atlayıp Tekirdağ’dan Yunanistan’a bir akşamlığına yemeğe, kahvaltıya gidiyorsa neden Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerden de kentimize misafirler gelmesin. Yerli ve yabancı turist demek esnafın canlanması demek, kentin güçlenmesi demek.

Ancak beyhude dolaşana atlar, at arabaları bu kadar rahat çarşının ortasında dolaşırken, kaldırıma at arabası park edilmişken ve buna bunca zaman gelmiş geçmiş kent yöneticileri engel olmazken tüm bu olumlu gelişmelerin olması bir hayli zor. Üstelik utanç verici bir manzara. Büyükşehir olduğunu iddia eden bir kent var fakat taşra havasından bir türlü sıyrılmayı başaramıyor. Şehirde alt yapı ile ilgili hummalı bir çalışma var ancak bunlar yetmez. Kent ne zaman gerçek bir şehir karakteri kazanır biliyor musunuz? Atlar trafikte çarşıda gözükmez, dilenciler her köşe başında oturmaz, kaldırımlar delik deşik olmaz, yollar mayın tarlası olmaktan çıkar, caddeler gerçek bir cadde olur, sokaklar temiz, sık sık çöp kutuları olur, geceleri dahi aydınlık bir şehir olur işte o zaman Tekirdağ BÜYÜKŞEHİR oldu diyebiliriz. Yoksa sokağa çıkıp gördüğümüz manzara ile burası ne yazık ki büyükçe bir kasaba! Yukarıda da dediğim gibi dilerim Eşkinat ile ekibi başlattığı bu çalışmayı yarıda bırakmaz ve Tekirdağ’ın yenilenmesine, düzen kurallarının oturmasına destek olur. 

Okunma Sayısı : 1025
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2208
Dün : 3620
Toplam : 6762971

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri