tekirdağ

tekirdağ haberleri

Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


Aristokrat Başkan’dan doğru uygulama

 

 

Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, şehir içi trafiğinin akışının sorunsuz bir şekilde sağlanabilmesi için ana arterlerde trafiği olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili çalışma başlattı. Trafiğe çıkan at arabaları tespit edilerek arabalara el konuluyor. Belediyenin Zabıta Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamaya göre el konulan at arabaları depolara kaldırılırken atlar sahiplerine iade edildi. Trafiği işgal eden, tehlike oluşturan ve kent görselliğini de olumsuz etkileyen at arabaları ile ilgili uygulamanın devam edeceğinin altı çizildi.

Bence çok yerinde hatta bu zamana kadar çoktan bu konuyla ilgili çözüm çalışmalarına gidilmiş olması gerekiyordu. Süleymanpaşa Belediyesi’ni böyle bir çalışmayı başlatmasından dolayı kutluyorum. Her ne kadar at arabaları sahipleri tarafından eleştirilse de umarım başlattığı uygulamadan Süleymanpaşa Belediyesi caymaz ve sonuç alabilir. Aksi takdirde hem trafiğin zora düşmesi hem de görsellikteki avamlık Tekirdağ’a hiç yakışmıyor. Bazı kesimler Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ı ‘aristokrat başkan’ sıfatıyla eleştirmeye kalksalar da şahsen ben Eşkinat’ın var gücüyle Süleymanpaşa’da çehre değişimi, bakış açısı yenileme adına var gücüyle çalıştığını düşüyorum. Bunca yıl gelişigüzel yaşayan bir şehir olmaktan çıkıp daha modern, daha aydın, daha bakımlı, daha yenilenmiş bir hale kavuşmasını ne kadar istediğini görebiliyorum. Belki de sırf olduğu gibi kalmasın yenilensin istediği için ona ‘aristokrat başkan’ diyorlar. Aslında bilmiyorlar ki iltifat ediyorlar zira aristokrat demek ‘asil, soylu’ demek. Bu yüzden görselliğe düşkün; bu yüzden sanata, müziğe, heykele, tiyatroya en önemlisi Süleymanpaşalı minik çocuklara ve onlarında sanata, güzel olan her şeye ilgili olmalarına önem veriyor. Belli ki 80 yaşındaki Tekirdağlı bir amcayı değiştiremeyeceğini ama 8 yaşındaki bir çocuğa güzel olanın nasıl olması gerektiğini aşılarsa bu kentin gelecek sahiplerinde farkındalık oluşturabileceğini biliyor.

İşte bu yüzden de kimse kusura bakmasın ama sırf bu memlekette Roman vatandaş nüfusu var diye ortalarda at arabası gezmesi serbest olamaz.  

Tekirdağ halkı belki bu görüntüye alışık olduğu için çok yadırgamıyor fakat yurt dışı yahut şehir dışından gelen insanlar, misafirler çarşının ortasında gördükleri bu manzaraya adeta ağızları açık baka kalıyorlar. Üstelik at arabaları trafikte de seyir halindeler ve trafiği zaman zaman nasıl da zor duruma soktuklarından belki de bihaberler.

Oysa baktığımız zaman Tekirdağ Trakya’nın en başta gelen şehirlerinden biri. Hem doğası açısından hem tarihi zenginlikleri bakımından ilgi çekebilecek özelliklere sahip. Birbirinden güzel lezzetleri var. Tüm bunları birleştirip kent için doğru ve yerinde tanıtımlar yapılarak kente yerli ve yabancı turist çekilebilir. Bugün pek çok kişi atlayıp Tekirdağ’dan Yunanistan’a bir akşamlığına yemeğe, kahvaltıya gidiyorsa neden Yunanistan, Bulgaristan gibi ülkelerden de kentimize misafirler gelmesin. Yerli ve yabancı turist demek esnafın canlanması demek, kentin güçlenmesi demek.

Ancak beyhude dolaşana atlar, at arabaları bu kadar rahat çarşının ortasında dolaşırken, kaldırıma at arabası park edilmişken ve buna bunca zaman gelmiş geçmiş kent yöneticileri engel olmazken tüm bu olumlu gelişmelerin olması bir hayli zor. Üstelik utanç verici bir manzara. Büyükşehir olduğunu iddia eden bir kent var fakat taşra havasından bir türlü sıyrılmayı başaramıyor. Şehirde alt yapı ile ilgili hummalı bir çalışma var ancak bunlar yetmez. Kent ne zaman gerçek bir şehir karakteri kazanır biliyor musunuz? Atlar trafikte çarşıda gözükmez, dilenciler her köşe başında oturmaz, kaldırımlar delik deşik olmaz, yollar mayın tarlası olmaktan çıkar, caddeler gerçek bir cadde olur, sokaklar temiz, sık sık çöp kutuları olur, geceleri dahi aydınlık bir şehir olur işte o zaman Tekirdağ BÜYÜKŞEHİR oldu diyebiliriz. Yoksa sokağa çıkıp gördüğümüz manzara ile burası ne yazık ki büyükçe bir kasaba! Yukarıda da dediğim gibi dilerim Eşkinat ile ekibi başlattığı bu çalışmayı yarıda bırakmaz ve Tekirdağ’ın yenilenmesine, düzen kurallarının oturmasına destek olur. 

Okunma Sayısı : 802
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3105
Dün : 4049
Toplam : 6029126

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri