tekirdağ, tekirdağ haber, pusula ünsal

tekirdağ haberleri

ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

 

Motorlu araç bir keze kaza geçirdi mi ikinci el piyasa değerleri hemen düşer. Kimse kaza geçirmiş bir arabayı ikinci elden almak istemez. Aracın gördüğü hasar son derece güzel bir işçilikle onarılmış olsa da, onarım sırasında orijinal parçalar kullanılmış olsa da bu durum değişmez. Hatta araç kendi servisinde onarılmış olsa bile bir kere değer kaybetmiştir artık. Özenle kullanılmış bir araç ile kaza gören bir aracın piyasa değerlerinin aynı olması beklenemez.

Sigorta şirketleri araçların bu şekilde değer kaybetmesi yüzünden yapılan tazminat taleplerini kabul etmemektedir. Ancak bazı sigorta şirketleri ilave güvence olarak kasko sigorta yapılırken araç değer kaybını da sigorta kapsamına almaktadır. Böyle bir güvence alınmışsa sigorta şirketi araç değer kaybını poliçe koşulları gereğince ödeyecektir.

Araç değer kaybı talepleri yanında çoğu zaman ikame araç ve kazanç kaybı taleplerine de rastlanmaktadır. Kaza geçiren araç sahibi aracın onarımı süresinde bir araç kirlamak zorunda kalmışsa genelde bu harcamalarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep eder. Buna ikame araç bedeli denmektedir. Bunun yanında araç ticari amaçla kullanılıyorsa ve kaza yüzünden araç sahibi ticari faaliyetlerini yürütememişse, bu kazanç kayıplarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep ediyor olabilir. Bu şekildeki kazanç kayıpları da, aracın onarım gördüğü dönemde kullanılamaması yüzünden uğranılan bir başka maddi kayıptır.

Trafik kazası sonucunda mağdur olan ve değer kaybı ile birlikte ikame araç ve kazanç kaybı yaşayan araç sahibi, bu bedelleri ancak dava açmak suretiyle kazaya neden olan kusurlu araç sürücünden veya aracın sahibinden ya da her ikisinden birden talep edebilir.

Kaza yüzünden karşı karşıya kalınan, aracın değer kaybı talebinin yapılabilmesi için şu koşulların oluşması aranmaktadır:

·         Kazada karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Aracında değer kaybı meydana gelen araç sahibi, varsa kendi kusuru oranında eksik tazminat talep edecektir.


·         Aracını hasar gören bölgeleri veparçaları, daha önce başka bir kazada hasar görmemiş olmalıdır. Araç bir şekilde onarım görmüşse değer kaybı tazmin talebi geçerli olmayacaktır.


·         Boya işlemi yapılmadan değişim gerektiren farlar, silecekler, jantlar, camlar, stop lambaları ve benzeri parçalar ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı tazmin talebi yapılamaz.


·         Araçtaki değer kaybı, ikame araç bedeli ve kazanç kaybı talebi, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren iki yıl içinde yapılmış olmalıdır. Bu zamanaşımı süresi dışında yapılacak tazmin talepleri kabul edilmez.


Bir Yargıtay kararında şu şekilde ifadeler yer almıştır: Tamamen onarılmış olsa da, kaza geçiren araç, kazanın izlerini taşıyacaktır. Bu nedenle araç onarıldıktan sonra piyasa değeri, kazadan önceki değerinden düşük olacaktır. Araç mükemmel derecede onarılmış olsa bile değeri, kural olarak aynı nitelikteki kaza geçirmemiş bir aracın değerinden düşük olacaktır. Bu da değer kaybı demektir ve hasara neden olan kişi, tazmin etmek zorundadır.

Zarar gören aracın değer kaybını hesaplamak için kullanılan kesin bir formül yoktur. Hesaplama yapılırken birçok değişken dikkate alınır. Aracın marka, model, kullanım şekli ve ikinci el piyasa koşulları dikkate alınarak değer kaybı hesaplanır. Avrupa ve Amerika’da bazı matematiksel formüller kullanılmaktadır. Bizde de Hazine Müsteşarlığı tarafından örnek bir çalışma yapılmıştır ancak henüz taslak durumundadır.

Genel olarak hesaplamalarda şu değişkenler kullanılmaktadır:

·         Aracın piyasada satın alınma gücü

·         Aracın kilometresi

·         Yedek parça bulma imkanı

·         Kullanılan yedek parçanın cinsi

·         Değişen parçanın araç üzerindeki yeri

·         Parça değişiminde uygulanan yöntem

·         Hasar göre gören parça sayısı

·         Yapılan onarımın kalitesi

·         Daha önce aracın hasar görüp görmediği

·         Hasar görmüşse sayısı

·         Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Okunma Sayısı : 1014
Yapılan Yorumlar
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
 • MİNİKLER, ENERJİYİ TREDAŞ’TAN ÖĞRENDİ
  19 Aralık 2018--4 - 5 yaş grubu kreş öğrencileri, enerjinin, elektriğin ne olduğunu ve enerjiyi verimli kullanma bilgilerini, TREDAŞ Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen program yardımıyla eğlenerek öğrendi.
 • 7/24 HİZMET
  19 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediyesi ilçede etkili olan kar yağışı nedeniyle tuzlama ve kar temizleme çalışmalarını sürdürüyor.
 • DOÇEK, TAYFUR KÖYÜNDEYDİ
  19 Aralık 2018--Farklı yaş gruplarından oluşan yürüyüşçüler Erikli, Yayla, Danişment, Gökçetepe sahillerini bu kez de karşı yakadan seyretmenin keyfini çıkardılar.
 • KADINLARIN KALEMİNDEN KADIN
  17 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen, kadınların gözüyle yaşanmış kadın hikayelerinin kaleme alındığı öykü yarışmasına Türkiye’nin dört bir yanından katılım devam ediyor.
 • NKܒDE KONSER RÜZGARI
  13 Aralık 2018--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Türk Müziği Devlet Konservatuvarı tarafından ‘Türk Müziği Saz Eserleri Konseri’ düzenlendi.
 • YARALI AT TEDAVİ EDİLDİ
  13 Aralık 2018--Ergene Belediyesi sınırları içinde ayağından yaralı halde bulunan ata Ergene Belediyesi sahip çıktı, yaralı ata Ergene Belediyesi sorumlu veterineri ilk müdahalede bulunarak at tedavi edildi.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 903
Dün : 4691
Toplam : 7667452

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri