tekirdağ, tekirdağ haber, pusula ünsal

tekirdağ haberleri

ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

 

Motorlu araç bir keze kaza geçirdi mi ikinci el piyasa değerleri hemen düşer. Kimse kaza geçirmiş bir arabayı ikinci elden almak istemez. Aracın gördüğü hasar son derece güzel bir işçilikle onarılmış olsa da, onarım sırasında orijinal parçalar kullanılmış olsa da bu durum değişmez. Hatta araç kendi servisinde onarılmış olsa bile bir kere değer kaybetmiştir artık. Özenle kullanılmış bir araç ile kaza gören bir aracın piyasa değerlerinin aynı olması beklenemez.

Sigorta şirketleri araçların bu şekilde değer kaybetmesi yüzünden yapılan tazminat taleplerini kabul etmemektedir. Ancak bazı sigorta şirketleri ilave güvence olarak kasko sigorta yapılırken araç değer kaybını da sigorta kapsamına almaktadır. Böyle bir güvence alınmışsa sigorta şirketi araç değer kaybını poliçe koşulları gereğince ödeyecektir.

Araç değer kaybı talepleri yanında çoğu zaman ikame araç ve kazanç kaybı taleplerine de rastlanmaktadır. Kaza geçiren araç sahibi aracın onarımı süresinde bir araç kirlamak zorunda kalmışsa genelde bu harcamalarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep eder. Buna ikame araç bedeli denmektedir. Bunun yanında araç ticari amaçla kullanılıyorsa ve kaza yüzünden araç sahibi ticari faaliyetlerini yürütememişse, bu kazanç kayıplarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep ediyor olabilir. Bu şekildeki kazanç kayıpları da, aracın onarım gördüğü dönemde kullanılamaması yüzünden uğranılan bir başka maddi kayıptır.

Trafik kazası sonucunda mağdur olan ve değer kaybı ile birlikte ikame araç ve kazanç kaybı yaşayan araç sahibi, bu bedelleri ancak dava açmak suretiyle kazaya neden olan kusurlu araç sürücünden veya aracın sahibinden ya da her ikisinden birden talep edebilir.

Kaza yüzünden karşı karşıya kalınan, aracın değer kaybı talebinin yapılabilmesi için şu koşulların oluşması aranmaktadır:

·         Kazada karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Aracında değer kaybı meydana gelen araç sahibi, varsa kendi kusuru oranında eksik tazminat talep edecektir.


·         Aracını hasar gören bölgeleri veparçaları, daha önce başka bir kazada hasar görmemiş olmalıdır. Araç bir şekilde onarım görmüşse değer kaybı tazmin talebi geçerli olmayacaktır.


·         Boya işlemi yapılmadan değişim gerektiren farlar, silecekler, jantlar, camlar, stop lambaları ve benzeri parçalar ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı tazmin talebi yapılamaz.


·         Araçtaki değer kaybı, ikame araç bedeli ve kazanç kaybı talebi, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren iki yıl içinde yapılmış olmalıdır. Bu zamanaşımı süresi dışında yapılacak tazmin talepleri kabul edilmez.


Bir Yargıtay kararında şu şekilde ifadeler yer almıştır: Tamamen onarılmış olsa da, kaza geçiren araç, kazanın izlerini taşıyacaktır. Bu nedenle araç onarıldıktan sonra piyasa değeri, kazadan önceki değerinden düşük olacaktır. Araç mükemmel derecede onarılmış olsa bile değeri, kural olarak aynı nitelikteki kaza geçirmemiş bir aracın değerinden düşük olacaktır. Bu da değer kaybı demektir ve hasara neden olan kişi, tazmin etmek zorundadır.

Zarar gören aracın değer kaybını hesaplamak için kullanılan kesin bir formül yoktur. Hesaplama yapılırken birçok değişken dikkate alınır. Aracın marka, model, kullanım şekli ve ikinci el piyasa koşulları dikkate alınarak değer kaybı hesaplanır. Avrupa ve Amerika’da bazı matematiksel formüller kullanılmaktadır. Bizde de Hazine Müsteşarlığı tarafından örnek bir çalışma yapılmıştır ancak henüz taslak durumundadır.

Genel olarak hesaplamalarda şu değişkenler kullanılmaktadır:

·         Aracın piyasada satın alınma gücü

·         Aracın kilometresi

·         Yedek parça bulma imkanı

·         Kullanılan yedek parçanın cinsi

·         Değişen parçanın araç üzerindeki yeri

·         Parça değişiminde uygulanan yöntem

·         Hasar göre gören parça sayısı

·         Yapılan onarımın kalitesi

·         Daha önce aracın hasar görüp görmediği

·         Hasar görmüşse sayısı

·         Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Okunma Sayısı : 881
Yapılan Yorumlar
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
 • Son 68 bin metrekare
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü tarafından yürütülen ve altyapı çalışmaları tamamlanan cadde ve sokaklarda sürdürülen yol yapım ve bakım çalışmalarında sona gelindi. Yaklaşık 2 milyon metrekarelik yol çalışması tamamlandı.
 • Kurumsal Mükemmellik toplantıları
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Kurumsal Mükemmellik konulu toplantılar kapsamında, Dış Değerlendirme Toplantısı gerçekleştirildi.
 • Şarköy de Aşure Günü’nü unutmadı
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Cem Vakfı Şarköy Şubesi tarafından Muharrem ayı dolayısıyla Aşure Günü Etkinliği düzenlendi.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5376
Dün : 5113
Toplam : 7090776

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri