tekirdağ, tekirdağ haber, pusula ünsal

tekirdağ haberleri

ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

 

Motorlu araç bir keze kaza geçirdi mi ikinci el piyasa değerleri hemen düşer. Kimse kaza geçirmiş bir arabayı ikinci elden almak istemez. Aracın gördüğü hasar son derece güzel bir işçilikle onarılmış olsa da, onarım sırasında orijinal parçalar kullanılmış olsa da bu durum değişmez. Hatta araç kendi servisinde onarılmış olsa bile bir kere değer kaybetmiştir artık. Özenle kullanılmış bir araç ile kaza gören bir aracın piyasa değerlerinin aynı olması beklenemez.

Sigorta şirketleri araçların bu şekilde değer kaybetmesi yüzünden yapılan tazminat taleplerini kabul etmemektedir. Ancak bazı sigorta şirketleri ilave güvence olarak kasko sigorta yapılırken araç değer kaybını da sigorta kapsamına almaktadır. Böyle bir güvence alınmışsa sigorta şirketi araç değer kaybını poliçe koşulları gereğince ödeyecektir.

Araç değer kaybı talepleri yanında çoğu zaman ikame araç ve kazanç kaybı taleplerine de rastlanmaktadır. Kaza geçiren araç sahibi aracın onarımı süresinde bir araç kirlamak zorunda kalmışsa genelde bu harcamalarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep eder. Buna ikame araç bedeli denmektedir. Bunun yanında araç ticari amaçla kullanılıyorsa ve kaza yüzünden araç sahibi ticari faaliyetlerini yürütememişse, bu kazanç kayıplarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep ediyor olabilir. Bu şekildeki kazanç kayıpları da, aracın onarım gördüğü dönemde kullanılamaması yüzünden uğranılan bir başka maddi kayıptır.

Trafik kazası sonucunda mağdur olan ve değer kaybı ile birlikte ikame araç ve kazanç kaybı yaşayan araç sahibi, bu bedelleri ancak dava açmak suretiyle kazaya neden olan kusurlu araç sürücünden veya aracın sahibinden ya da her ikisinden birden talep edebilir.

Kaza yüzünden karşı karşıya kalınan, aracın değer kaybı talebinin yapılabilmesi için şu koşulların oluşması aranmaktadır:

·         Kazada karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Aracında değer kaybı meydana gelen araç sahibi, varsa kendi kusuru oranında eksik tazminat talep edecektir.


·         Aracını hasar gören bölgeleri veparçaları, daha önce başka bir kazada hasar görmemiş olmalıdır. Araç bir şekilde onarım görmüşse değer kaybı tazmin talebi geçerli olmayacaktır.


·         Boya işlemi yapılmadan değişim gerektiren farlar, silecekler, jantlar, camlar, stop lambaları ve benzeri parçalar ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı tazmin talebi yapılamaz.


·         Araçtaki değer kaybı, ikame araç bedeli ve kazanç kaybı talebi, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren iki yıl içinde yapılmış olmalıdır. Bu zamanaşımı süresi dışında yapılacak tazmin talepleri kabul edilmez.


Bir Yargıtay kararında şu şekilde ifadeler yer almıştır: Tamamen onarılmış olsa da, kaza geçiren araç, kazanın izlerini taşıyacaktır. Bu nedenle araç onarıldıktan sonra piyasa değeri, kazadan önceki değerinden düşük olacaktır. Araç mükemmel derecede onarılmış olsa bile değeri, kural olarak aynı nitelikteki kaza geçirmemiş bir aracın değerinden düşük olacaktır. Bu da değer kaybı demektir ve hasara neden olan kişi, tazmin etmek zorundadır.

Zarar gören aracın değer kaybını hesaplamak için kullanılan kesin bir formül yoktur. Hesaplama yapılırken birçok değişken dikkate alınır. Aracın marka, model, kullanım şekli ve ikinci el piyasa koşulları dikkate alınarak değer kaybı hesaplanır. Avrupa ve Amerika’da bazı matematiksel formüller kullanılmaktadır. Bizde de Hazine Müsteşarlığı tarafından örnek bir çalışma yapılmıştır ancak henüz taslak durumundadır.

Genel olarak hesaplamalarda şu değişkenler kullanılmaktadır:

·         Aracın piyasada satın alınma gücü

·         Aracın kilometresi

·         Yedek parça bulma imkanı

·         Kullanılan yedek parçanın cinsi

·         Değişen parçanın araç üzerindeki yeri

·         Parça değişiminde uygulanan yöntem

·         Hasar göre gören parça sayısı

·         Yapılan onarımın kalitesi

·         Daha önce aracın hasar görüp görmediği

·         Hasar görmüşse sayısı

·         Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Okunma Sayısı : 606
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA'YA YENİ MARKALAR
  Trakya’nın en büyük AVM’si Tekira, 9 yıldır bölgeye değer katmaya ve yepyeni markaları ile büyümeye devam ediyor.
 • VALİ TEBRİK ETTİ
  Tekirdağ Valisi Mehmet Ceylan, Marmaraereğlisi Belediyespor bayan basketbol takımını tebrik etti.
 • İLK ZİYARET TÜRK OCAĞINA
  İYİ Parti Süleymanpaşa İlçe Başkanı Mahmut Babayiğit ve yönetim kurulu
 • 14 ŞUBAT ÇOCUKLARLA GÜZEL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından “14 Şubat Sevgililer Günü’nde Sevgimizi Çocuklarımızla Paylaşıyoruz"
 • SATRANÇ HEYECANI
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan’ın katkılarıyla 2017 Tekirdağ Küçükler, Yıldızlar ve Gençler Satranç İl Birinciliği Turnuvası,
 • YAŞAM’DAN SAĞLIK
  Özel Tekirdağ Yaşam Hastanesi Fizyoterapisti İnci Kahraman, istenmeyen eklem hareketlerinde ve fonksiyonel aktivitelerde oluşan kısıtlanmaların kinezyolojik bantlama ile önüne geçilebileceğini ifade ederek, konuyla ilgili bilgiler verdi.
 • HAFTA SONU AÇIK
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, çevre temizlik vergisi için hafta içinde ödeme sıkıntısı yaşayan vatandaşlar için hafta sonu Veznelerin açık olduğunu açıkladı.
 • KENDİ ÇİÇEĞİNİ ÜRETECEK
  Süleymanpaşa Belediyesi tarafından hayata geçirilen ve ilçenin kırsal kesimlerinde alternatif ve katma değeri yüksek tarım ürünleri üretimini teşvik etmek amacıyla başlatılan
 • TEMEL AFET BİLİNCİ
  12 Kasım Afet Eğitimi Farkındalık Günü” kapsamında Süleymanpaşa ilçesinde Temel Afet Bilinci Eğitimleri gerçekleştirildi.
 • MARMARAEREĞLİSİ CIVIL CIVIL
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Enis Sülün Caddesine mevsimlik çiçek ve lale soğanı ekimi için hazırlıklar başladı.
 • BELEDİYEDEN “Dost Eli”
  Ertuğrul Mahallesi’ndeki bir evde elektrik kontağından çıktığı düşünülen yangının itfaiye ekipleri tarafından söndürülmesi sonrası Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri evi yanan aile ile iletişime geçerek “Dost Eli”ni uzattı.
 • HAFRİYAT KAMYONLARINA DENETİM
  Kapaklı belediyesi Zabıta ekipleri hafriyat kamyonlarına yönelik denetimlerini aralıksız sürdürüyor.
 • İHTİYAÇ SAHİPLERİNE TEKERLEKLİ SANDALYE
  MALKARA--Malkara Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü
 • EVDE BAKIM YÜZ GÜLDÜRÜYOR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’ın 2015 yılının sonunda
 • BÜRÜKSEL’DE KONFERANS
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği
 • TREDAŞ, GE USER CONFERENCE EMEA 2017'DE
  Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş. (TREDAŞ), Hollanda'da gerçekleştirilen
 • Janos Arany 200. Doğum yılında anıldı
  İstanbul Macar Kültür Merkezinin katkıları ile Tekirdağ Macar Dostluk Derneği
 • Yol yapımı devam ediyor
  Çalışmaların alt yapı çalışmaları ile paralel ilerlediği,
 • YURT İFTARINA BÜYÜK İLGİ
  Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesinde faaliyet gösteren Rüstem Paşa
 • Hüseyin Parlak’a plaketli veda yemeği
  Sülaymanpaşa Belediyesi Zabıta Müdürlüğü bünyesinde Zabıta Memuru olarak 32 yıl boyunca hizmet veren Hüseyin Parlak’ın emekliye ayrılması sebebiyle Zabıta Müdürlüğü tarafından veda yemeği düzenlendi.
Büyükşehir Belediyesi çalışmalarını genel olarak nasıl değerlendiriyorsunuz?
    Çok iyi
    İyi
    Kötü
    Çok kötü
    Zaman gerekli
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 3197
Dün : 4049
Toplam : 6029218

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri