tekirdağ, tekirdağ haber, pusula ünsal

tekirdağ haberleri

ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


ARAÇ DEĞER KAYIPLARININ TESPİTİ

 

Motorlu araç bir keze kaza geçirdi mi ikinci el piyasa değerleri hemen düşer. Kimse kaza geçirmiş bir arabayı ikinci elden almak istemez. Aracın gördüğü hasar son derece güzel bir işçilikle onarılmış olsa da, onarım sırasında orijinal parçalar kullanılmış olsa da bu durum değişmez. Hatta araç kendi servisinde onarılmış olsa bile bir kere değer kaybetmiştir artık. Özenle kullanılmış bir araç ile kaza gören bir aracın piyasa değerlerinin aynı olması beklenemez.

Sigorta şirketleri araçların bu şekilde değer kaybetmesi yüzünden yapılan tazminat taleplerini kabul etmemektedir. Ancak bazı sigorta şirketleri ilave güvence olarak kasko sigorta yapılırken araç değer kaybını da sigorta kapsamına almaktadır. Böyle bir güvence alınmışsa sigorta şirketi araç değer kaybını poliçe koşulları gereğince ödeyecektir.

Araç değer kaybı talepleri yanında çoğu zaman ikame araç ve kazanç kaybı taleplerine de rastlanmaktadır. Kaza geçiren araç sahibi aracın onarımı süresinde bir araç kirlamak zorunda kalmışsa genelde bu harcamalarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep eder. Buna ikame araç bedeli denmektedir. Bunun yanında araç ticari amaçla kullanılıyorsa ve kaza yüzünden araç sahibi ticari faaliyetlerini yürütememişse, bu kazanç kayıplarını da aracın değer kaybı ile birlikte talep ediyor olabilir. Bu şekildeki kazanç kayıpları da, aracın onarım gördüğü dönemde kullanılamaması yüzünden uğranılan bir başka maddi kayıptır.

Trafik kazası sonucunda mağdur olan ve değer kaybı ile birlikte ikame araç ve kazanç kaybı yaşayan araç sahibi, bu bedelleri ancak dava açmak suretiyle kazaya neden olan kusurlu araç sürücünden veya aracın sahibinden ya da her ikisinden birden talep edebilir.

Kaza yüzünden karşı karşıya kalınan, aracın değer kaybı talebinin yapılabilmesi için şu koşulların oluşması aranmaktadır:

·         Kazada karşı tarafın kusurlu olması gerekir. Aracında değer kaybı meydana gelen araç sahibi, varsa kendi kusuru oranında eksik tazminat talep edecektir.


·         Aracını hasar gören bölgeleri veparçaları, daha önce başka bir kazada hasar görmemiş olmalıdır. Araç bir şekilde onarım görmüşse değer kaybı tazmin talebi geçerli olmayacaktır.


·         Boya işlemi yapılmadan değişim gerektiren farlar, silecekler, jantlar, camlar, stop lambaları ve benzeri parçalar ile araç tamponları ve boyanan plastik kaporta aksamı için değer kaybı tazmin talebi yapılamaz.


·         Araçtaki değer kaybı, ikame araç bedeli ve kazanç kaybı talebi, kazanın meydana geldiği tarihten itibaren iki yıl içinde yapılmış olmalıdır. Bu zamanaşımı süresi dışında yapılacak tazmin talepleri kabul edilmez.


Bir Yargıtay kararında şu şekilde ifadeler yer almıştır: Tamamen onarılmış olsa da, kaza geçiren araç, kazanın izlerini taşıyacaktır. Bu nedenle araç onarıldıktan sonra piyasa değeri, kazadan önceki değerinden düşük olacaktır. Araç mükemmel derecede onarılmış olsa bile değeri, kural olarak aynı nitelikteki kaza geçirmemiş bir aracın değerinden düşük olacaktır. Bu da değer kaybı demektir ve hasara neden olan kişi, tazmin etmek zorundadır.

Zarar gören aracın değer kaybını hesaplamak için kullanılan kesin bir formül yoktur. Hesaplama yapılırken birçok değişken dikkate alınır. Aracın marka, model, kullanım şekli ve ikinci el piyasa koşulları dikkate alınarak değer kaybı hesaplanır. Avrupa ve Amerika’da bazı matematiksel formüller kullanılmaktadır. Bizde de Hazine Müsteşarlığı tarafından örnek bir çalışma yapılmıştır ancak henüz taslak durumundadır.

Genel olarak hesaplamalarda şu değişkenler kullanılmaktadır:

·         Aracın piyasada satın alınma gücü

·         Aracın kilometresi

·         Yedek parça bulma imkanı

·         Kullanılan yedek parçanın cinsi

·         Değişen parçanın araç üzerindeki yeri

·         Parça değişiminde uygulanan yöntem

·         Hasar göre gören parça sayısı

·         Yapılan onarımın kalitesi

·         Daha önce aracın hasar görüp görmediği

·         Hasar görmüşse sayısı

·         Onarımın yetkili serviste yapılıp yapılmadığı

Okunma Sayısı : 819
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2068
Dün : 4249
Toplam : 6781170

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri