aksesuar, kasko, tekirdağ

tekirdağ haberleri

AKSESUARLAR VE KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


AKSESUARLAR VE KASKO


Kara araçları kasko sigortası genel şartlarında kasko sigortasın konusu şu şekilde ifade edilmiştir: sigorta şirketi, kasko sigortası ile, araç sahibinin poliçede belirtilen ve karayolunda kullanılan motorlu ve motorsuz kara araçlarının, römork veya karavanların, iş makinelerinin, lastik tekerlekli traktörlerin ya da diğer zirai tarım makinelerinin kullanılması sırasında, tanımlanan risklerden birinin gerçekleşmesine bağlı olarak zarar görmesi durumunda, araç sahibinin doğrudan uğrayacağı maddi zararları güvence altına almaktadır.

 

Genel şartların, Sigortanın Kapsamı başlıklı üçüncü maddesi ise şu hükmü taşımaktadır: poliçe üzerine tanımlanan aracın üzerine, fabrika çıkışında standart olarak monte edilmiş donanımlar, yani her türlü ses, iletişim ve görüntü araçları ve poliçede belirtilmiş olmak koşulu ile araçta standart dışında monte edilmiş olan aksesuarlar sigorta kapsamı içindedir.

 

Yani araç üzerinde bulunan aksesuarları iki başlık altında ele almak gerekir:

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerine monte edilmişlerse, bu aksesuarlar, poliçe üzerinde ayrıca belirtilmiş olsa da olmasa da kasko sigorta poliçesi kapsamı içine girmektedir. Bunlar için ayrıca prim ödenmesi söz konusu değildir ve bir kaza durumunda bu donanım da hasar görmüşse sigorta şirketi tarafından hasar ödemesi yapılacaktır.

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerinde bulunmuyorsa, ama araç sahibi bunları sonradan araca monte ettirmişse, bu durumda bu donanımların kasko sigorta poliçesi kapsamına girmesi için sigorta şirketine beyan edilmiş olması ve poliçe üzerinde de ifade edilmesi gerekmektedir. Bu tür donanımlar için sigorta şirketleri genelde ilave prim talep etmektedir. Standart dışı bu donanımlar araca fabrika çıkışında monte edilebileceği gibi sonradan da araca monte edilmiş olabilir. Burada önemli nokta söz konusu donanımların standart dışı olmasıdır.

 

Bazı insanlar araç üzerine kaliteli ve güçlü ses ve görüntü sistemlerinin bulunmasına veya gösterişli pahalı jantlar taktırmaya meraklıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, kasko sigortası, aracın hasar görmesi durumunda aracı koruma altına almaktadır. Oysa aksesuarlara meraklı araç sahipleri için aracın hasar görmesi kadar bu aksesuarların da zarar görmesi önemlidir. Bu yüzden de kaso sigortası yaptırırken, araçlarına koydukları aksesuarların da kasko sigortası kapsamına alınmasını isterler. Yukarıda açıklanan kara araçları kasko sigortası genel şartlarında bu durum çok net olarak tanımlanmıştır.

 

Araç üzerindeki orijinal aksesuarlar dışında başka herhangi bir aksesuar kasko güvencesi içinde yer almaz. Ancak isteniyorsa, bu aksesuarlar da ilave teminat ile koruma altına alınabilir.

 

Özellikle ikinci el araç alımlarında, aracın bir önceki sahibinin araç üzerine koyduğu ses düzenekleri, görüntü sistemleri, iletişim sistemleri veya başka herhangi bir donanım, aracın yeni sahibi tarafından uygun bulunmayabilir. Bunları atıp yerine kendi tercihine uygun yeni donanımlar yerleştirebilir. Bu nedenle kasko sigorta yaptırırken sigorta şirketine, güvence altına aldırmak istediği bütün donanımları bildirmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi bir risk değerlendirmesi yapar ve ilave güvence karşılığında bir prim talep eder. Ancak bu prim ödendiğinde güvence sağlanmış olur ve araç üzerindeki orjinal aksesuarların dışında bu yeni aksesuarlar da kasko teminatı kapsamına girmiş olur. Bu şekilde bu aksesuarların çalınması veya çalınmaya teşebbüs sırasında zarar görmesi ve aracın yaptığı kaza sırasına hasar görmesi durumunda hasar bedeli sigorta şirketinden talep edilebilir. Eğer sigorta kapsamına alınmamışsa, araç üzerindeki orjinal olmayan parçalar araç kasko bedelinden düşülmektedir.

Okunma Sayısı : 461
Yapılan Yorumlar
 • EREĞLİ'NİN ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna yeni bir figüre tanzim makinesi daha eklendi.
 • GENÇ HEYKELTRAŞLAR
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi tarafından bu yıl dördüncüsü düzenlenecek olan Bisanthe Taş Heykel Sempozyumu, yeni bir etkinlikle genişlemeyi sürdürüyor.
 • İşkur’dan istihdam garantili kurs
  İŞKUR düzenleyeceği kurs ile hem meslek sahibi hem de iş sahibi yapmayı amaçlıyor. Başvurular 28 Mayısta başlayıp 1 Haziran’da son bulacak.
 • 25 KİRAZ ÜRETİCİSİ 1.LİK İÇİN YARIŞIYOR
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi ve Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi işbirliğinde düzenlenen 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında düzenlenecek Kiraz Yarışması için kiraz bahçeleri jüri tarafından incelenmeye başlandı.
 • ÜÇ EKİP DAHA
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi bir yandan yol yapım çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken bir yandan da bozulan yollar için kurduğu tamirat ekipleriyle bakım ve onarım çalışmalarını arttırdı.
 • ÇERKEZKÖY’DE BÜYÜK BİR SORUN HALLEDİLDİ
  TESKİ Genel Müdürlüğünün yaptığı proje sayesinde Çerkezköy ilçesinin atıksuyu atıksu arıtma tesisine iletiliyor.
 • MALKARA ÇİÇEK AÇTI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı'nın, Kırsal Turizmi Geliştirme Projesi kapsamında yürüttüğü Köylerimizi Güzelleştiriyoruz çalışması adı altında, 24 Mayıs 2018 Perşembe günü saat 10.00’da Elmalı Mahallesinde “Çiçek Dikim Etkinliği” gerçekleştirildi.
 • BÖLGE 2.Sİ OLDULAR
  Süleymanpaşa Belediye Gençlik ve Spor Kulübü Atletizm takımı Kırklareli’nde düzenlenen Bölge Şampiyonası’ndan madalya ile döndü.
 • ŞEHİT ve GAZİ AİLELERİNE İFTAR
  Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, şehit aileleri, gazi ve gazi yakınları ile iftar yemeğinde bir araya geldi.
 • TASARRUFU RESİMLERLE ANLATTILAR
  TREDAŞ’ın “Aydınlık Bir Şehir, Işıldayan Bir Nesil” temalı Resim Yarışması’nın sonuçları açıklandı. Birinciliği Edirne’den Hamit Öztürk Kazandı. Dereceye giren çocuklar, çizdikleri resimlerle enerji tasarrufu yapmanın en güzel örneklerini sundu.
 • KAVAKDERE’YE İKİNCİ TEMEL
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Çerkezköy Kavakdere Islahı 1. Etap bitişi ve 2. Etap temelinin atılması münasebetiyle bir tören düzenledi.
 • ÖZTRAK’TAN ACİL ÖNLEM ÇAĞRISI
  Türk Lirası dolar karşısında bir gecede 10 kuruş değer kaybetti. TL’nin serbest düşüşe geçtiğini ve Türkiye ekonomisinde ani duruş riskinin giderek belirginleştiğini ifade eden CHP’li Öztrak, ekonomide alınması gereken acil tedbirleri şöyle sıraladı:
 • HEDİYE YAĞMURU
  19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda Tekira AVM’de birbirinden özel hediyeler sahiplerini buldu.
 • Festival çadırlarını yerli esnaf belirleyecek
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, 54. Tekirdağ Uluslararası Kiraz Festivali kapsamında kurulacak çadırların yerli esnafımız tarafından belirleneceğinin müjdesini verirken Tekirdağ Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Sami Kayın ile protokol imzaladı.
 • BESTE YARIŞMASI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, ülkemizin kültür ve sanat yaşamına katkıda bulunmak amacıyla, dünyaca ünlü Devlet Sanatçımız piyanist Gülsin Onay adına, solo piyano parçalarını içeren bir beste yarışması düzenleyecek.
 • ASFALT SEFERBERLİĞİ
  Marmaraereğlisi Belediyesi asfalt sezonunun açılması ile birlikte vakit kaybetmeden başlattığı sıcak asfalt harekâtını tüm hızıyla sürdürüyor.
 • ARAÇ FİLOSU GENİŞLİYOR
  Marmaraereğlisi Belediyesi, ilçede yol yapım ve onarımını daha hızlı yapabilmek amacıyla Fen İşleri Müdürlüğü araç filosuna bir adet kombine sathi kaplama aracı daha ekledi.
 • TESKİ’DEN ÇORLU VE ERGENE İLÇELERİNE BÜYÜK ALTYAPI YATIRIMI
  Çorlu ve Ergene ilçelerimiz için oldukça önemli bir yatırım olan
 • Onlar bizim çocuklarımız fark etseniz de fark etmeseniz de!
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, Toprak Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi ile Trakya Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi işbirliğinde
 • Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Ihlamurlara Can Veriyor
  Kırsal kalkınma ve tarımsal üretime en fazla destek veren yerel yönetim kurumu olan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi,
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2107
Dün : 4249
Toplam : 6781209

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri