aksesuar, kasko, tekirdağ

tekirdağ haberleri

AKSESUARLAR VE KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


AKSESUARLAR VE KASKO


Kara araçları kasko sigortası genel şartlarında kasko sigortasın konusu şu şekilde ifade edilmiştir: sigorta şirketi, kasko sigortası ile, araç sahibinin poliçede belirtilen ve karayolunda kullanılan motorlu ve motorsuz kara araçlarının, römork veya karavanların, iş makinelerinin, lastik tekerlekli traktörlerin ya da diğer zirai tarım makinelerinin kullanılması sırasında, tanımlanan risklerden birinin gerçekleşmesine bağlı olarak zarar görmesi durumunda, araç sahibinin doğrudan uğrayacağı maddi zararları güvence altına almaktadır.

 

Genel şartların, Sigortanın Kapsamı başlıklı üçüncü maddesi ise şu hükmü taşımaktadır: poliçe üzerine tanımlanan aracın üzerine, fabrika çıkışında standart olarak monte edilmiş donanımlar, yani her türlü ses, iletişim ve görüntü araçları ve poliçede belirtilmiş olmak koşulu ile araçta standart dışında monte edilmiş olan aksesuarlar sigorta kapsamı içindedir.

 

Yani araç üzerinde bulunan aksesuarları iki başlık altında ele almak gerekir:

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerine monte edilmişlerse, bu aksesuarlar, poliçe üzerinde ayrıca belirtilmiş olsa da olmasa da kasko sigorta poliçesi kapsamı içine girmektedir. Bunlar için ayrıca prim ödenmesi söz konusu değildir ve bir kaza durumunda bu donanım da hasar görmüşse sigorta şirketi tarafından hasar ödemesi yapılacaktır.

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerinde bulunmuyorsa, ama araç sahibi bunları sonradan araca monte ettirmişse, bu durumda bu donanımların kasko sigorta poliçesi kapsamına girmesi için sigorta şirketine beyan edilmiş olması ve poliçe üzerinde de ifade edilmesi gerekmektedir. Bu tür donanımlar için sigorta şirketleri genelde ilave prim talep etmektedir. Standart dışı bu donanımlar araca fabrika çıkışında monte edilebileceği gibi sonradan da araca monte edilmiş olabilir. Burada önemli nokta söz konusu donanımların standart dışı olmasıdır.

 

Bazı insanlar araç üzerine kaliteli ve güçlü ses ve görüntü sistemlerinin bulunmasına veya gösterişli pahalı jantlar taktırmaya meraklıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, kasko sigortası, aracın hasar görmesi durumunda aracı koruma altına almaktadır. Oysa aksesuarlara meraklı araç sahipleri için aracın hasar görmesi kadar bu aksesuarların da zarar görmesi önemlidir. Bu yüzden de kaso sigortası yaptırırken, araçlarına koydukları aksesuarların da kasko sigortası kapsamına alınmasını isterler. Yukarıda açıklanan kara araçları kasko sigortası genel şartlarında bu durum çok net olarak tanımlanmıştır.

 

Araç üzerindeki orijinal aksesuarlar dışında başka herhangi bir aksesuar kasko güvencesi içinde yer almaz. Ancak isteniyorsa, bu aksesuarlar da ilave teminat ile koruma altına alınabilir.

 

Özellikle ikinci el araç alımlarında, aracın bir önceki sahibinin araç üzerine koyduğu ses düzenekleri, görüntü sistemleri, iletişim sistemleri veya başka herhangi bir donanım, aracın yeni sahibi tarafından uygun bulunmayabilir. Bunları atıp yerine kendi tercihine uygun yeni donanımlar yerleştirebilir. Bu nedenle kasko sigorta yaptırırken sigorta şirketine, güvence altına aldırmak istediği bütün donanımları bildirmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi bir risk değerlendirmesi yapar ve ilave güvence karşılığında bir prim talep eder. Ancak bu prim ödendiğinde güvence sağlanmış olur ve araç üzerindeki orjinal aksesuarların dışında bu yeni aksesuarlar da kasko teminatı kapsamına girmiş olur. Bu şekilde bu aksesuarların çalınması veya çalınmaya teşebbüs sırasında zarar görmesi ve aracın yaptığı kaza sırasına hasar görmesi durumunda hasar bedeli sigorta şirketinden talep edilebilir. Eğer sigorta kapsamına alınmamışsa, araç üzerindeki orjinal olmayan parçalar araç kasko bedelinden düşülmektedir.

Okunma Sayısı : 619
Yapılan Yorumlar
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
 • ENGELSİZ PARK
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi, gerçekleştirdiği hizmetlerle vatandaşların takdirini kazanırken yarattığı yeni oyun alanları ile de dikkat çekiyor.
 • CEZAEVİNE CAMİ
  Yüksek Güvenlikli F Tipi Ceza İnfaz Kurumu'nun içinde yer aldığı kampüste, cezaevi personelince yaptırılacak caminin temelleri atıldı.
Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı kimi istersiniz?
    CHP--Kadir Albayrak
    Ak Parti--Mestan Özcan
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2865
Dün : 6413
Toplam : 7422407

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri