aksesuar, kasko, tekirdağ

tekirdağ haberleri

AKSESUARLAR VE KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


AKSESUARLAR VE KASKO


Kara araçları kasko sigortası genel şartlarında kasko sigortasın konusu şu şekilde ifade edilmiştir: sigorta şirketi, kasko sigortası ile, araç sahibinin poliçede belirtilen ve karayolunda kullanılan motorlu ve motorsuz kara araçlarının, römork veya karavanların, iş makinelerinin, lastik tekerlekli traktörlerin ya da diğer zirai tarım makinelerinin kullanılması sırasında, tanımlanan risklerden birinin gerçekleşmesine bağlı olarak zarar görmesi durumunda, araç sahibinin doğrudan uğrayacağı maddi zararları güvence altına almaktadır.

 

Genel şartların, Sigortanın Kapsamı başlıklı üçüncü maddesi ise şu hükmü taşımaktadır: poliçe üzerine tanımlanan aracın üzerine, fabrika çıkışında standart olarak monte edilmiş donanımlar, yani her türlü ses, iletişim ve görüntü araçları ve poliçede belirtilmiş olmak koşulu ile araçta standart dışında monte edilmiş olan aksesuarlar sigorta kapsamı içindedir.

 

Yani araç üzerinde bulunan aksesuarları iki başlık altında ele almak gerekir:

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerine monte edilmişlerse, bu aksesuarlar, poliçe üzerinde ayrıca belirtilmiş olsa da olmasa da kasko sigorta poliçesi kapsamı içine girmektedir. Bunlar için ayrıca prim ödenmesi söz konusu değildir ve bir kaza durumunda bu donanım da hasar görmüşse sigorta şirketi tarafından hasar ödemesi yapılacaktır.

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerinde bulunmuyorsa, ama araç sahibi bunları sonradan araca monte ettirmişse, bu durumda bu donanımların kasko sigorta poliçesi kapsamına girmesi için sigorta şirketine beyan edilmiş olması ve poliçe üzerinde de ifade edilmesi gerekmektedir. Bu tür donanımlar için sigorta şirketleri genelde ilave prim talep etmektedir. Standart dışı bu donanımlar araca fabrika çıkışında monte edilebileceği gibi sonradan da araca monte edilmiş olabilir. Burada önemli nokta söz konusu donanımların standart dışı olmasıdır.

 

Bazı insanlar araç üzerine kaliteli ve güçlü ses ve görüntü sistemlerinin bulunmasına veya gösterişli pahalı jantlar taktırmaya meraklıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, kasko sigortası, aracın hasar görmesi durumunda aracı koruma altına almaktadır. Oysa aksesuarlara meraklı araç sahipleri için aracın hasar görmesi kadar bu aksesuarların da zarar görmesi önemlidir. Bu yüzden de kaso sigortası yaptırırken, araçlarına koydukları aksesuarların da kasko sigortası kapsamına alınmasını isterler. Yukarıda açıklanan kara araçları kasko sigortası genel şartlarında bu durum çok net olarak tanımlanmıştır.

 

Araç üzerindeki orijinal aksesuarlar dışında başka herhangi bir aksesuar kasko güvencesi içinde yer almaz. Ancak isteniyorsa, bu aksesuarlar da ilave teminat ile koruma altına alınabilir.

 

Özellikle ikinci el araç alımlarında, aracın bir önceki sahibinin araç üzerine koyduğu ses düzenekleri, görüntü sistemleri, iletişim sistemleri veya başka herhangi bir donanım, aracın yeni sahibi tarafından uygun bulunmayabilir. Bunları atıp yerine kendi tercihine uygun yeni donanımlar yerleştirebilir. Bu nedenle kasko sigorta yaptırırken sigorta şirketine, güvence altına aldırmak istediği bütün donanımları bildirmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi bir risk değerlendirmesi yapar ve ilave güvence karşılığında bir prim talep eder. Ancak bu prim ödendiğinde güvence sağlanmış olur ve araç üzerindeki orjinal aksesuarların dışında bu yeni aksesuarlar da kasko teminatı kapsamına girmiş olur. Bu şekilde bu aksesuarların çalınması veya çalınmaya teşebbüs sırasında zarar görmesi ve aracın yaptığı kaza sırasına hasar görmesi durumunda hasar bedeli sigorta şirketinden talep edilebilir. Eğer sigorta kapsamına alınmamışsa, araç üzerindeki orjinal olmayan parçalar araç kasko bedelinden düşülmektedir.

Okunma Sayısı : 762
Yapılan Yorumlar
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
 • ONLAR, MUTLU KENT’İN ÇOCUKLARI
  27 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Süleymanpaşa Çocuk Kulübü üyeleri için anne-çocuk etkinliği düzenledi.
 • HİZMETE DEVAM
  26 Aralık 2018--TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İÇÖZ ilçe denetimleri kapsamında mesai saatinden önce TESKİ Şarköy personeli ile bir araya geldi.
 • HAYRABOLU’DA STK’LARA ZİYARET
  26 Aralık 2018--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, çalışmalarını sürdürdüğü Hayrabolu ilçesinde gerçekleştirdiği incelemelerin ardından Hayrabolu Belediye Başkanı Fehmi Altayoğlu ve içlerinde sivil toplum kuruluşları ile esnaf odalarının olduğu kurumlara ziyarette bulundu.
 • DERNEK VE STK’LARLA İŞBİRLİĞİNE DEVAM
  26 Aralık 2018--Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, ilçedeki tüm dernek ve Sivil Toplum Kuruluşları ile işbirliği içerisinde vatandaşların sorunlarına çözüm odaklı yaklaşım içerisinde olduklarını söyledi.
 • KADINLAR DA ERKEKLER DE SÜPER LİGDE
  25 Aralık 2018--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediye Spor Kulübü, Türkiye Judo Federasyonu tarafından düzenlenen Spor Toto Süper Lig’e yükselme karşılaşmalarında aldığı başarılı sonuçlarla hem kadınlar hem erkeklerde Süper Lig’e yükselmeyi başardı.
 • BİN AĞAÇ DİKİLDİ
  25 Aralık 2018--Ergene Belediyesi ve Çevre Koruma Dergisi (ÇEVKOR) iş birliği ile “Sağlıklı Yaşam İle Sağlıklı Çevre” projesi kapsamında Esenler Mahallesine 1000 (bin) adet Karaçam ağacı dikildi.
 • BÜYÜKŞEHİR’DEN UYGULAMA DESTEĞİ
  19 Aralık 2018--Eğitim alanındaki yatırımları ile büyükşehir belediyeleri arasında öne çıkan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, temel vizyonları arasında yer alan üniversite vizyonu doğrultusunda çalışmalarını sürdürüyor.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2433
Dün : 8487
Toplam : 8046835

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri