aksesuar, kasko, tekirdağ

tekirdağ haberleri

AKSESUARLAR VE KASKO

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


AKSESUARLAR VE KASKO


Kara araçları kasko sigortası genel şartlarında kasko sigortasın konusu şu şekilde ifade edilmiştir: sigorta şirketi, kasko sigortası ile, araç sahibinin poliçede belirtilen ve karayolunda kullanılan motorlu ve motorsuz kara araçlarının, römork veya karavanların, iş makinelerinin, lastik tekerlekli traktörlerin ya da diğer zirai tarım makinelerinin kullanılması sırasında, tanımlanan risklerden birinin gerçekleşmesine bağlı olarak zarar görmesi durumunda, araç sahibinin doğrudan uğrayacağı maddi zararları güvence altına almaktadır.

 

Genel şartların, Sigortanın Kapsamı başlıklı üçüncü maddesi ise şu hükmü taşımaktadır: poliçe üzerine tanımlanan aracın üzerine, fabrika çıkışında standart olarak monte edilmiş donanımlar, yani her türlü ses, iletişim ve görüntü araçları ve poliçede belirtilmiş olmak koşulu ile araçta standart dışında monte edilmiş olan aksesuarlar sigorta kapsamı içindedir.

 

Yani araç üzerinde bulunan aksesuarları iki başlık altında ele almak gerekir:

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerine monte edilmişlerse, bu aksesuarlar, poliçe üzerinde ayrıca belirtilmiş olsa da olmasa da kasko sigorta poliçesi kapsamı içine girmektedir. Bunlar için ayrıca prim ödenmesi söz konusu değildir ve bir kaza durumunda bu donanım da hasar görmüşse sigorta şirketi tarafından hasar ödemesi yapılacaktır.

 

Eğer söz konusu aksesuarlar, aracın fabrikadan çıkışında standart donanım olarak araç üzerinde bulunmuyorsa, ama araç sahibi bunları sonradan araca monte ettirmişse, bu durumda bu donanımların kasko sigorta poliçesi kapsamına girmesi için sigorta şirketine beyan edilmiş olması ve poliçe üzerinde de ifade edilmesi gerekmektedir. Bu tür donanımlar için sigorta şirketleri genelde ilave prim talep etmektedir. Standart dışı bu donanımlar araca fabrika çıkışında monte edilebileceği gibi sonradan da araca monte edilmiş olabilir. Burada önemli nokta söz konusu donanımların standart dışı olmasıdır.

 

Bazı insanlar araç üzerine kaliteli ve güçlü ses ve görüntü sistemlerinin bulunmasına veya gösterişli pahalı jantlar taktırmaya meraklıdır. Ancak unutmamak gerekir ki, kasko sigortası, aracın hasar görmesi durumunda aracı koruma altına almaktadır. Oysa aksesuarlara meraklı araç sahipleri için aracın hasar görmesi kadar bu aksesuarların da zarar görmesi önemlidir. Bu yüzden de kaso sigortası yaptırırken, araçlarına koydukları aksesuarların da kasko sigortası kapsamına alınmasını isterler. Yukarıda açıklanan kara araçları kasko sigortası genel şartlarında bu durum çok net olarak tanımlanmıştır.

 

Araç üzerindeki orijinal aksesuarlar dışında başka herhangi bir aksesuar kasko güvencesi içinde yer almaz. Ancak isteniyorsa, bu aksesuarlar da ilave teminat ile koruma altına alınabilir.

 

Özellikle ikinci el araç alımlarında, aracın bir önceki sahibinin araç üzerine koyduğu ses düzenekleri, görüntü sistemleri, iletişim sistemleri veya başka herhangi bir donanım, aracın yeni sahibi tarafından uygun bulunmayabilir. Bunları atıp yerine kendi tercihine uygun yeni donanımlar yerleştirebilir. Bu nedenle kasko sigorta yaptırırken sigorta şirketine, güvence altına aldırmak istediği bütün donanımları bildirmesi gerekmektedir. Sigorta şirketi bir risk değerlendirmesi yapar ve ilave güvence karşılığında bir prim talep eder. Ancak bu prim ödendiğinde güvence sağlanmış olur ve araç üzerindeki orjinal aksesuarların dışında bu yeni aksesuarlar da kasko teminatı kapsamına girmiş olur. Bu şekilde bu aksesuarların çalınması veya çalınmaya teşebbüs sırasında zarar görmesi ve aracın yaptığı kaza sırasına hasar görmesi durumunda hasar bedeli sigorta şirketinden talep edilebilir. Eğer sigorta kapsamına alınmamışsa, araç üzerindeki orjinal olmayan parçalar araç kasko bedelinden düşülmektedir.

Okunma Sayısı : 539
Yapılan Yorumlar
 • Yaşlılıkta sivilceye dikkat!
  Sivilce sadece ergenlik dönemindeki kişileri etkilemiyor. Her yaş grubunda görülebilen sivilceler özellikle erişkinlerde ergenlik sivilcelerine göre daha da inatçı oluyor.
 • İŞ SAĞLIĞININ ÖNEMİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi; 6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu kapsamında çalışanlarına yönelik “İş Sağlığı ve Güvenliği Eğitimi” düzenledi.
 • İKRAM ÇEŞMELERİNDEN İKRAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi’nin yaz ayları gün boyu soğuk su, kış ayları ise çorba ikramı yaptığı İkram Çeşmelerinde sıcak havaların sona ermesiyle birlikte yeniden sıcak çorba ikramı başladı.
 • DAHA HIZLI OLUNMALI
  Süleymanpaşa İlçesinde Meydan Projesi kapsamında yapılan yıkım çalışması yerinde incelendi. Başkan Kadir Albayrak bu anlamda personele daha hızlı olunması konusunda talimat verdi.
 • KÜLTÜR BULUŞMASI
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Rumeli Balkan Dernekleri Federasyonu tarafından organize edilen ‘Rumeli Balkan Trakya Kültür Buluşması ve Tanıtım Günleri’ etkinliğine katıldı.
 • ONLAR YALNIZ DEĞİL
  Marmaraereğlisi Belediyesi 4 Ekim Hayvanları Koruma Günü’nde Sokak hayvanlarının beslenme sorununa dikkat çekti.
 • NKÜ VE MÜSİAD İŞBİRLİĞİ
  Namık Kemal Üniversitesi ile Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) arasında Çorlu Meslek Yüksekokulu tüm programlarında öğrenim gören öğrencilerin kamu ya da özel sektöre ait işyerlerinde yapacakları
 • KENDİMİ SEVİYORUM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi ve Süleymanpaşa Çocuk Kulübü işbirliğinde çocuklara yönelik “Kendimi Seviyorum” etkinliği düzenlendi.
 • Zabıtalar denetimde
  Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, halk sağlığının ve tüketici haklarının korunması ile gıda güvenliği konusunda denetimlerini sürdürüyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ve Çorlu ilçelerinde market denetimi gerçekleştirildi.
 • NKÜ, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde
  Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezinde gerçekleştirilen 2018-2019 Akademik Yıl Açılış Törenine Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Osman Şimşek ve üniversite akademisyenleri de katıldı.
 • Yaşlılar unutulmadı
  Malkara Belediyesi 1 Ekim Yaşlılar Günü sebebiyle ilçede bulunan büyükleri evlerinde ziyaret etti.
 • Çorlu istihdam buluşması
  Çorlu İşkur Hizmet Merkezi tarafından düzenlenen 4 -5 Ekim tarihleri arasında Çorlu Halk Eğitim Merkezi ev sahipliğinde gerçekleştirilmesi planlanan istihdam buluşması 30 prestijli firmanın insan kaynakları temsilcileri katılımıyla gerçekleştirildi.
 • Dost Eli Giyim Mağazası hizmette
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Dost Eli Giyim Mağazası yaklaşan kış ayları nedeniyle raflarda değişikliğe giderek kışlık kıyafetleri ihtiyaç sahiplerinin kullanımına sundu.
 • İlker Yağcıoğlu Süleymanpaşa’yı İstiyor
  CHP’nin Süleymanpaşa ilçe Başkanı İlker Yağcıoğlu, Süleymanpaşa Belediye Başkanlığı aday adayı oldu. İlçe Başkanlığından istifa eden Yağcıoğlu, 7 Ekim Pazar günü büyük bir katılımla adaylığını açıklayacak.
 • ORYANTASYON PROGRAMI
  Namık Kemal Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi birinci sınıf öğrencilerine, fakültelerine ve bölümlerine uyum sürecini hızlandırmak,
 • BALIKÇILARLA SOHBET
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Balık Hali’ni ziyaret ederek balıkçı esnafı ile bir araya geldi.
 • Bereketli kazançlar olsun
  Tekirdağ Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Yönetim Kurulu Üyesi Cengiz Günay, DMR Gıda Paz. San. Ve Tic. Ltd. Şti.’nin Tekirdağ/Süleymanpaşa – Hürriyet Mahallesindeki şube açılışı törenine katıldı.
 • Öcalan'ın başvurusuna ret
  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi, Abdullah Öcalan'a İmralı cezaevinde kötü muamelede bulunulduğuna dair dava başvurusunu reddetti.
 • Adriana Lima'dan Türk kadınlarına övgü
  Türk yazar Metin Hara ile birlikteliğine devam eden Adriana Lima, "Türk kadınlarının gözleri öne çıkaran makyajlarını çok beğeniyorum,
 • Dünya liderleri Trump’a güldü
  ABD Başkanı Donald Trump'ın, Birleşmiş Milletler Genel Kurulundaki konuşmasında sarf ettiği sözler, dünya liderlerlerini güldürdü.
Tekirdağ'da yerel seçimlerde hangi partiye oy verirsiniz?
    Ak Parti
    CHP
    MHP
    İYİ Parti
    Aday ödemli
    Bilemiyorum
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 4982
Dün : 7632
Toplam : 7104638

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri