15 temmuz, anma, kutlama

tekirdağ haberleri

15 Temmuz ‘Anma’ Günü mü, ‘Kutlama’ Günü mü?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


15 Temmuz ‘Anma’ Günü mü, ‘Kutlama’ Günü mü?


Geçtiğimiz günlerin önemli konusu hiç şüphesiz ki 15 Temmuz’un yıl dönümü olmasıydı. Bu anlamda ülkenin her yerinde konserler, şehitlere kabir ziyaretleri gibi etkinlikler yapıldı, televizyon kanallarının çoğunda ’15 Temmuz Destanı’ adıyla programlara yer verildi.

 

Ben de 15 Temmuz gecesi hayatını kaybetmiş olan asker, polis, sivil şehitlerimizi saygıyla anıyorum.

 

Ancak gel gelelim 15 Temmuz’un yıl dönümünün anılma şekliyle bazı soru işaretleri oluşuyor şahsen benim kafamda. Sormadan edemiyorum 15 Temmuz ‘Anma’ Günü mü, ‘Kutlama’ Günü mü? Yaşanılanları unutturmamak ve hafızayı tazelemek adına günü anmayı anlıyorum fakat pek çok şehit verdiğimiz bir geceyi nasıl oluyor da konserler eşliğinde kutlama havasına çeviriyoruz bu bana çok mantıklı gelmiyor.

 

O gün çoğumuzun telefonuna çeşitli yerlerden mesajlar geldi “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günümüz Kutlu Olsun” şeklinde. Bunlardan bir tanesi de Türk Telekom’du. Bugüne özel hediyeler, kampanyalar sundu. Şahsen ben Türkiye Cumhuriyeti’nin varlığını borçlu olduğu 23 Nisanlar da, 19 Mayıslar da, 29 Ekimler de böyle kampanyalara şahit olmadım. Bu günlerde de böyle uygulamalar olsa güzel olmaz mı?

 

Yine 15 Temmuz’da kent içi toplu taşıma araçları ücretsiz olarak kullanıma sunuluyor. Gayet güzel bir uygulama, olmalı. Fakat mesele neden sadece 15 Temmuz’da oluyor da diğer resmi özel günlerimizde olmuyor. Böylece toplum olarak önemli resmi günlerimize katılım oranını da arttırmış olmaz mıyız?

 

Yukarıda yazdığım soruları çeşitli mecralarda da dile getirdiğim doğru olmakla birlikte ne yazık ki tatmin edici cevaplara bir türlü ulaşamıyorum.

 

İçinde bulunduğumuz toprakların hiçbir zaman kolay bir kaderi olmadı. Her zaman çeşitli badirelerden geçti. Tüm bunlar olurken de ülkeyi ülke yapan belli başlı tarihlerimiz var. bu tarihlerin hepsi bizlerin kimliklerini oluşturuyor ve hepsi anılmayı hak ediyor.

 

 15 Temmuz’da elbette anılsın fakat başta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı olmak üzere Türkiye Cumhuriyeti’nin temel değerleri olan 23 Nisan, 19 Mayıs, 30 Ağustos’ta da halkın özgürce bayramını kutlayabilmesi için 15 Temmuz Milli Birlik Anma Günü’nde tanınan olanaklar sağlanabilmeli diyorum.  

 

Aksi halde resmi günlerimize dahi ayrımcılık yapılmış oluyor. Toplumsal hassasiyetlerin en yüksek düzeyde olduğu ulusal kutlama ya da anma günlerinde ayrımcı yaklaşımdan kaçınmak şart olmalı.


Okunma Sayısı : 377
Yapılan Yorumlar
 • BARİYERLER KAZA NEDENİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Motosiklet Derneği üyeleri, kazalarda çok sayıda ölümlere neden olduğunu öne sürdükleri çelik bariyerlerin değiştirilmesini istedi.
 • FARKINDALIK EĞİTİMİ VERİLDİ
  10 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Marmaraereğlisi Belediyesi personele, engelli ve yaşlı vatandaşlara davranış biçimleri ile ilgili "Farkındalık Eğitimi" ve "Erişilebilirlik ve Ulaşılabilirlik TSE Standartları" konulu eğitim verdi.
 • TEKİRA DRONE BÜYÜK BEĞENİ TOPLADI
  7 Aralık 2018---Tekira AVM, açıldığı günden bu yana ziyaretçilerine ilkleri yaşatmaya ve farklı deneyimler kazandırmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta sonu Tekira’da yapılan ‘’Drone Festivali’’ ile, son yıllarda hızla yaygınlaşan bir spor haline gelen drone yarışları Tekirdağlıların beğenisine sunuldu.
 • EV VE SÜS HAYVANLARI SEMİNERİ GERÇEKLEŞTİ
  7 Aralık 2018---Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı Veteriner İşleri Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen “5. Ev ve Süs Hayvanları Satış Yeri Eğitim Semineri” Sağlık İşleri Dairesi Başkanlığı toplantı salonunda yoğun bir katılımla gerçekleşti.
 • ALBAYRAK’TAN PERSONELE TEBRİK
  3 Aralık 2018---- Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, geçtiğimiz günlerde Edirne’de yaşanan sel felaketinde kurtarma ve tahliye çalışmalarında görev alan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Dairesi Başkanlığı ve Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi ekiplerine teşekkür etti.
 • ÇÖP KUTULARI YENİLENDİ
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Temizlik İşleri Müdürlüğü ekipleri şehrin dört bir yanında montajı yapılan çöp kutularının yıpranma meydana gelenlerini toplarken yerlerine yenilerini yerleştirdi.
 • Malkara'da Gıda Denetimleri
  Tekirdağ Malkara İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ilçe merkezindeki marketlerde gıda denetimleri aralıksız devam ediyor.
 • HAYDİ, SEN DE BİR UMUT OL!
  Yaptığı sosyal sorumluluk projeleri ile gönülleri fetheden Anadolu Halk ve Barış Platformu (AHBAP), belirli aralıklarla yaptığı kan ve kök hücre bağışı kampanyalarını bir araya toplayarak tüm vatandaşları hafta sonu düzenleyeceği bağış kampanyasına davet etti.
 • GÖNÜLLÜ ÖĞRENCİLERE DESTEK
  Marmaraereğlisi Belediyesi ihtiyaç sahibi öğrenciler için yardım kampanyası başlatan gönüllü öğrencilere destek verdi.
 • ÇOCUK HAKLARI ANLATILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi ile Ahbap Tekirdağ işbirliğinde Dünya Çocuk Hakları Günü dolayısıyla Süleymanpaşa Çocuk Kulübü’nde etkinlik gerçekleştirdi.
 • ATLARIN PARKTA İŞİ NE?
  Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde başıboş atlar aç kalınca Yüzüncüyıl Mahallesi’nde bulunan çocuk parklarında otlamaya başladı. Vatandaşla bu görüntü büyükşehir olmuş bir şehre yakışıyor mu demeden edemedi.
 • TEKİRDAĞ'IN KURTULUŞU KUTLU OLSUN
  Tekirdağ’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 96. yılı Tekirdağ Valiliği önünde düzenlenen çelenk töreni ile kutlandı.
 • NE KADAR KIRMIZI ET ÜRETİLİYOR?
  Toplam kırmızı et üretimi III. çeyrekte 339 379 ton olarak tahmin edildi. Ülkede toplam kırmızı et üretiminde fazlalık görüldü.
 • EMEKLİ ALBAY ADAY ADAYI
  Tekirdağlı emekli albay, inşaat mühendisi Sebahattin Ümet, AK Parti’den Süleymanpaşa’ya aday adayı oldu.
 • MASKENLE DE GÜZELSİN
  2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası’nda farkındalık yaratmak amacıyla bir araya gelen Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanı R. Alpaslan Kurtoğlu ve daire personelleri maske takarak, lösemi ile mücadele eden çocuklara destek oldular.
 • ÇOCUK DİLİNDE ATATÜRK
  Malkara Belediyesi’nin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri kapsamında düzenlediği “Çocuk Dilinde Atatürk” konulu 5 – 10 yaş video yarışması sonuçları belli oldu.
 • GELİŞİM TARAMASI YAPILDI
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Ruh Sağlığı Merkezi, Çocuk Akademisi öğrencilerini gelişim taramasından geçirdi.
 • BASKÜL KONTROLLERİNE DEVAM
  Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Zabıta Ekipleri semt pazarlarında terazi ve basküllerin iki yılda bir yapılan soğuk damga kontrollerine devam ediyor.
 • ÜSTYAPI ÇALIŞMALARINA DEVAM
  Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa ilçesine bağlı Hürriyet ve Gündoğdu mahallelerinde Merkez Caddesi, Soğancılar Caddesi ve 57.Alay Caddesindeki kireç stabilizasyonu ile altyapı ve üstyapı çalışmalarını inceledi.
 • MARMARAEREĞLİSİ HER ZAMAN HAZIR
  Marmaraereğlisi Belediyesi tarafından Cumhuriyet’in kuruluşunun 95. yılına özel fener alayı ve Cumhuriyet konserleri düzenlenecek. Cumhuriyet Bayramı’na özel düzenlenecek etkinliklerin programı belli oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 2822
Dün : 5754
Toplam : 7428118

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri