15 tatil, tekirdağ, eğitim, okul

tekirdağ haberleri

15 tatilde oyun mu ders mi?

Ana Sayfa  |  Gündem  |  Ekonomi  |  Politika  |  Spor  |  Sağlık  |  Yaşam  |  Kültür Sanat  |  Künye  |  İletişim


15 tatilde oyun mu ders mi?

 

 

Bir eğitim öğretim yılının da ilk yarısı tamamlandı. Çocuklarımız sınavlar, sözlüler derken yarıyıl tatilini hak ettiler. Umuyorum ki sonraki döneme güzel başlangıç yapabilmek için keyifli ve kaliteli bir 15 tatil geçirirler.

 

Peki, 15 tatilin hem keyifli hem de kaliteli olması nasıl mümkün olur? Öğrencilerden çok velilerin kafasının karışık olduğu kesin. Çocuğum tatili oynayarak mı geçirmeli yoksa yine ders mi çalışmalı sorularının önü arkası kesilmiyor.

 

Bana kalırsa 15 tatil çocuğun hem ailesiyle hoşça vakit geçirdiği bir dönem olmalı hem de aile çocuğuna faydalı yönlendirmeler sağlamalı. Zaten konunun uzmanları da bu sürçte ebeveynlere çok rol düştüğünün altını çiziyor. Aileler çocukları için verimli bir tatil sunmaları için mutlaka plan yapmalılar. Dinlenme ve eğlenmeye elbette zaman ayrılmalı. Bunun yanında da eğer zayıf dersler varsa bunların telafisi için ne yapılır çözüm üretilmeli. 15 tatil eğer akademik anlamda düşük durumlar söz konusu ise çocuğun arkadaşlarına yetişmesi için de güzel bir fırsat olabilir. Ancak yukarıda da söylediğim gibi 15 tatil mutlaka planlı bir şekilde bölünüp hem aile ile güzel vakit geçirilmeli, hem çeşitli etkinlikler yapılmalı hem de derslerle alakalı haller gözden geçirilmeli. Böylece dolu dolu, verim elde edilen 15 tatil yaşanmış olur düşüncesindeyim.

 

Özellikle çağımız çocuklarının en büyük handikabı olan telefon, bilgisayar, tablet, televizyon gibi teknolojik aletler konusunda son derece dikkatli olunması gerekiyor. Öyle ki tüm bu aletlerin yavaş yavaş ama derinden bağımlılık yaptığı bilimsel çalışmalarla kanıtlandı. Belki tamamıyla uzak tutmak imkansız ama kısıtlı ve kontrollü bir şekilde kullanmak gerekiyor. Aksi takdirde çocuklarımız tüm bu aletlerin kurbanı olabiliyor.

 

Toplumumuzda olduğu gibi çocuklarımızın arasında da ne yazık ki kitap okuma alışkanlığı konusunda eksiklik bir hayli mevcut. Sömestr kitap okumak hatta kitap okumayı alışkanlık haline getirmek için harika bir fırsat olabilir. Nasıl ki oyun zamanı var nasıl ki ders zamanı var nasıl ki az da olsa televizyon zamanı var mutlak ve mutlak kitap okuma zamanı da olmalı. Hem de bu kitap okuma zamanı tüm aile fertleri için geçerli olsa nasıl güzel olur. Benim sıklıkla söylediğim bir şey var ki; bir çocuğa eline kitap al oku dediğinizde onu buna yöneltmiş olmuyorsunuz maalesef ama siz de elinize bir kitap alıp okuduğunuzda ve çocuğunuz kitap okuduğunuzu gördüğünde inanın bu sözlerden çok daha etkili oluyor. Hem kendiniz hem de çocuğunuz için günde belirli bir saat dilimini birlikte kitap okuma zamanı yapabilirsiniz. Bakın görün saymakla bitmeyecek faydalar ortaya çıkacak. Çünkü bireyin kendini geliştirmesinde kitap okumanın faydası çok fazladır. Üstelik kitap okuyan kişilerde kalıcı başarılar mevcuttur. Eğer şuanda ben denizin köşe yazısını okuyorsanız lütfen bir karar alın ve tez vakitte hanenizin içinde süresi kısa bile kitap okuma zamanı oluşturun.

 

Son olarak lütfen çocuklarınızı diğer çocuklar ile kıyaslamayın derim. Çünkü her çocuğun başarısı ve başarısızlığı kendi potansiyeli dahilindedir. Eğer çocuk illa biriyle yarışacaksa bu kendi olmalıdır. Önüne hedefler koymalı ve hep bir sonrakinde daha da başarılı olmayı amaçlamalıdır. Bunları öğrenmesi ve yapması için biz ailelere düşen ise mutlak bir şekilde çocuğumuza faydalı ve doğru yönlendirmeler yapmak olmalıdır. Güveni zedelenmiş çocuklarımız ne yazık ki büyüdüklerinde de özgüveni eksik bireyler olacaktır. Bu yüzden özgüveni tam, yeni hedeflere yelken açabilen çocuklar yetiştirmek dileğiyle diyor tüm evlatlarımıza güzel bir 15 tatil temenni ediyorum…      


Okunma Sayısı : 181
Yapılan Yorumlar
 • TRAKYAKENT EĞİTİME DEVAM EDİYOR
  21 02 2020.. Doğu-Batı Trakya Belediyeler Birliği TRAKYAKENT ve Marmara Belediyeler Birliği MBB ortaklığında düzenlenen eğitim çalışmalarına, belediye personeline yönelik olarak “Vatandaş Odaklı Hizmet” konulu program ile devam edildi.
 • TEKNOPARK GENEL KURULU
  20 02 2020--Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Teknoloji Geliştirme Bölgesi (Teknopark) Genel Kurul Toplantısı Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin başkanlığında Rektörlük Toplantı Salonunda gerçekleştirildi.
 • Çeşmelerden ikrama devam
  20.02.2020--Ergene Belediyesinin sunmuş olduğu ikram çeşmelerinden sıcak çorbalar vatandaşlara ikram edilmeye devam ediliyor.
 • Örgülerin kraliçesi, Vildan Çakmak
  6 Şubat 2020--Son yılların trend saç modellerinden biri de şüphesiz ki farklı farklı saç örgüleri ile
 • BURSLULUK SINAVI
  6 şubat 2020--Aden okulları Bursluluk sınavı için geri sayım başladı.
 • BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI
  09 Nisan 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Etüt ve Projeler Dairesi Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen brifing toplantısına katıldı.
 • ALBAYRAK YİNE VATANDAŞLARLA
  2 Nisan 2019--Büyükşehir koltuğuna yeniden oturan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, seçim biter bitmez kaldığı yerden devam etmeye başladı.
 • YÜKSEL, ŞENTOP’U ZİYARET ETTİ
  27 Şubat 2019--Cumhur İttifakı’nın AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkan Adayı Cüneyt Yüksel, Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanı seçilen Tekirdağ Milletvekili Prof. Dr. Mustafa Şentop’u ziyaret ederek, meclis başkanlığı görevinin hayırlı olması temennisinde bulundu.
 • ATÖLYEDE YENİLENİYORLAR
  27 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü İkmal bakım ve onarım şube müdürlüğü personelleri, kurum bünyesindeki araçların bakım ve onarımını yaparak güvenli bir şekilde trafikte kullanılmasını sağlıyor.
 • TEKNOLOJİ ARTIK DERSLERDE
  27 Şubat 2019--Tekirdağ da apple smart teknolojisini eğitimde kullanan tek okul olma özelliğini Aden Koleji taşıyor.
 • TESKİ, TAHSİLAT BÜROSU AÇTI
  11 Şubat 2019--TESKİ Genel Müdürlüğü tarafından Süleymanpaşa ilçesi çarşı da eski bedesten olarak bilinen bölgede “TESKİ Su Faturası Ödeme Noktası” açıldı.
 • ÖĞRENCİLERİ YALNIZ BIRAKMADI
  06 Şubat 2019--Ergene Belediye Başkanı Rasim Yüksel Beren Bebek Çocuk Akademisinde eğitime başlayan küçük öğrencileri ziyaret etti. Başkan Yüksel öğrenciler ile yakından ilgilenerek onlarla birlikte oyunlar oynadı.
 • SPORDA HAFTAYA DAMGA VURDU
  04 Şubat 2019--Marmaraereğlisi Belediyespor hafta sonu oynanan müsabakalarda aldığı başarılı sonuçlarla haftaya damga vuran takım oldu. Futbol ve basketbolda alınan sonuçlarla Marmaraereğlisi Belediyespor sporda farkını ortaya koydu.
 • KURUMLAR ARASI TOPLANTI
  16 Ocak 2019--Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na bağlı kurumlar Trakya Kalkınma Ajansı merkezinde bir araya geldi. Konular gündem gündem konuşulup çözüm odaklı istişare yapıldı.
 • BAŞKANLAR BULUŞTU
  16 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ı makamında ziyaret etti.
 • MARMARAEREĞLİSİ CAN DOSTLARI UNUTMUYOR
  16 Ocak 2019--Marmaraereğlisi Belediyesi, 2018 yılında sokak hayvanlarının tedaviden, beslenmesine, aşılarının yapılmasından kısırlaştırmaya kadar her zaman yanlarında oldu.
 • ÇEVRE DOSTU YOL
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yol yapım çalışmalarını kesintisiz bir şekilde sürdürüyor. Çevre dostu olarak bilinen beton yol hizmeti Kapaklı’da gerçekleştirildi.
 • VALİDEN ŞEHİT AİLESİNE ZİYARET
  4 Ocak 2019--Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, 1994’e Ağrı’da şehit olan Er Ahmet Oral’ın ailesini ziyaret etti. Aile bu kıymetli ziyaretten çok memnun olduklarını ifade etti.
 • SPORDA MARMARAEREĞLİSİ FARKI
  3 Ocak 2019--Tekirdağ U-17 Ligi A Grubu’nu oynadığı 14 maçta 13 galibiyet bir beraberlikle şampiyon olarak tamamlayan Marmaraereğlisi Belediyespor U-17 takımı kupa sevincini Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan ile paylaştı.
 • ÇOCUKLARIN YILBAŞI PARTİSİ
  3 Ocak 2019--Tekirdağ Süleymanpaşa Belediyesi Çocuk Kulübü, 2019’a Merhaba partisi düzenledi. 6 yaş altı çocuklara yönelik yeni yıl partisi renkli görüntülere sahne oldu.
Tekirdağ Haberleri Tekirdağ Gazetesi E-Gazete Son Baskı
Ziyaretçi Sayılarımız
Bugün : 5659
Dün : 15484
Toplam : 10606247

Tekirdağ Pusula Gazetesi
    
Her Hakkı Saklıdır. Kaynak Gösterilse dahi İzinsiz Görsel ve Haber Kullanılamaz.

POLMEN MEDYA

Güncel Tekirdağ Son Dakika Haberleri